Czwartek, 2024-04-25, 05:53

Główna » 2020 » Maj » 7 » XVII Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2020 r.
XVII Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2020 r.

Co roku w maju z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich odbywają się imprezy czytelnicze w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym roku przyświeca mu hasło "Zasmakuj w bibliotece". Z tej okazji przygotowałyśmy dla naszych Czytelników quiz, którego zwyciężczynią została Zuzanna Chłopek z kl. 1r1.

"Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,

a biblioteka to świątynia jego myśli."

/Cyceron/

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek  rozpoczyna się 8 maja w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek i trwa do 15 maja. Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody przeniesiono w wirtualną przestrzeń, bo świętować w "realu" się nie da.

Zaproponowałyśmy naszym Czytelnikom z tej okazji zabawę kulinarną - quiz o jedzeniu w utworach literackich. Żeby wziąć w nim udział trzeba było wejść na stronę Quizizz.com i skorzystać z kodu dostępu: 461068 .

Uczestnicy naszego konkursu musieli się wykazać znajomością wątków kulinarnych w lekturach z języka polskiego oraz wiedzą literacką.

Czy wiecie, jaką rybę jadł nożem i widelcem Wokulski na przyjęciu? Jaka zupa jest w tytule powieści M. Musierowicz? A która poetka przestrzegała, że "Od whisky iloraz niski"? Było pytanie o "Pana Tadeusza" (w naszej epopei narodowej jest tyle opisów posiłków, potraw i obyczajów kulinarnych, że wystarczyłoby na niejeden quiz), o "Makbeta" i o najstarszy polski wiersz o tematyce świeckiej - w sumie trzeba było znać 10 odpowiedzi, żeby rozwiązać nasz quiz.

Bezbłędnie na wszystkie pytania - i najszybciej - odpowiedziała Zuzanna Chłopek z kl. 1r1 i została Laureatką naszego quizu.

Gratulujemy Zuzannie oczytania i wiedzy - niestety z wręczeniem nagrody musimy poczekać do odwołania kwarantanny i powrotu do szkoły.

Autorem hasła tegorocznego Tygodnia jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:

"Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.
Sztućce w ruch!"

Menu święta bibliotek ma oferować zatem smakowanie słowa i łakome literackie kąski.

W konkursie na plakat imprezy zwyciężyła Jolanta Różacka z Wrocławia. Jury podkreśliło klarowny, radosny przekaz obrazu, zastosowanie trafnych i powszechnie zrozumiałych motywów: serca, blasku płynącego z rozwartych stronic, uśmiechu i ramion rozpostartych na przyjęcie książki.

Dziękujemy za udział w bibliotecznym quizie!

Mamy nadzieję, że książki i czytanie

pomagają Wam przetrwać ten trudny czas...

Wyświetleń: 405 | Dodał: MaGa | Rating: 4.5/2
«  Maj 2020  »