Wtorek, 2021-03-09, 11:33
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 77
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2018 » Sierpień » 30 » W Polsce jak w Dębicy - nie ma rekordu!
10:06
W Polsce jak w Dębicy - nie ma rekordu!

 8 czerwca 2018 roku o godz. 1000 uczniowie w całej Polsce (i nie tylko) czytali książki w ramach akcji "Jak nie czytam jak czytam". Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. W Dębicy także czytaliśmy - i nie tylko na Rynku. Ubiegłoroczny rekord jednak nie został pobity.

Akcja masowego czytania odbyła się już po raz trzeci. W pierwszej w 2016 roku wzięło udział 1907 instytucji (głównie bibliotek szkolnych) i czytało wtedy 432608 uczniów. W roku 2017 ten wynik został pobity - imprezy zorganizowały 2306 biblioteki i zgromadziły na czytanie 459409 uczestników.  W trzeciej edycji wzięło udział tyle samo instytucji, co w ubiegłym roku. W województwie podkarpackim było ich 131. Najwięcej placówek czytało w województwie wielkopolskim 273, najmniej w lubuskim - 58.

W obecnym roku nie udało się poprawić zeszłorocznego wyniku. 8 czerwca próba pobicia rekordu zgromadziła 406825 czytających. Zabrakło prawie 53 tysięcy uczestników. Ale chociaż liczbowo nam się nie udało, to w akcji chodziło głównie o to, żeby promować czytanie - dla rozrywki, w przyjacielskim gronie, z uśmiechem...

Organizatorzy nie są jednak rozczarowani takim wynikiem. Redaktor Jan Wasilewski napisał w liście z podziękowaniem dla uczestników:

Nie udało nam się pobić rekordu, ale w tym roku spodziewaliśmy się tego. Choćby dlatego, że zeszłoroczny był bardzo wyśrubowany i na każdym kroku podkreślaliśmy, by nie walczyć frekwencję za wszelką cenę, tylko skupić się na radości z czytania i dobrej zabawie. Bo nie chodzi przecież o rekord, tylko o miłe wspomnienia związane z książką każdego ucznia biorącego udział w akcji.

Nasza Szkoła bierze udział w imprezie od początku. Zbieramy się na dębickim Rynku i czytamy wspólnie z uczniami innych szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku udział w krajowym rekordzie mają też inne szkoły z naszego miasta i powiatu. Akcję przeprowadzono również w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy, Zespole Szkół w Latoszynie, Zespole Szkół w Pustkowie-Osiedlu, Zespole Szkół w Pustyni, Szkole Podstawowej w Mokrem i Liceum Ogólnokształcącym w Pilźnie.

Liceum Ogólnokształcące im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie zostało laureatem konkursu na najlepsze zdjęcie "Jak nie czytam jak czytam". Jury nagrodziło je ze względu na kompozycję, pomysłowy minimalizm i to, że młodzież faktycznie czyta na nim książki (fotografia poniżej).

Nasza Szkoła również znalazła się w gronie nagrodzonych placówek - otrzymaliśmy nowe książki do biblioteki.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole", natomiast w poszczególnych miejscowościach przeprowadzają je biblioteki szkolne i publiczne.

Organizatorzy zapowiadają, że będziemy czytać nadal.

Mamy nadzieję, że w czwartej edycji - w czerwcu 2019 roku - ustanowimy nowy rekord!

 

Wyświetleń: 278 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Sierpień 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Copyright MyCorp © 2021
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz