Czwartek, 2022-05-19, 09:21
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 82
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Główna » 2021 » Wrzesień » 21 » Tydzień Zakazanych Książek 2021
10:22
Tydzień Zakazanych Książek 2021

 Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie promujące wolność czytania. Odbywa się w ostatnim tygodniu września - obecny od 19 do 25 września 2021 r. - i zwraca uwagę na współczesne i historyczne próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach. Skupia całą społeczność książkową we wspólnym poparciu dla wolności poszukiwania i wyrażania pomysłów, nawet tych, które inni uważają za niekonwencjonalne lub niepopularne.


Tydzień Zakazanych Książek został zainaugurowany w latach 80-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Organizowano wtedy protesty przeciwko cenzurowaniu szkolnych księgozbiorów, a Sąd Najwyższy w sprawie Island Trees School District przeciwko Pico (1982 r.) orzekł, że ​​urzędnicy szkolni nie mogą zakazać książek w bibliotekach tylko z powodu zawartości.

Zakazane książki zostały zaprezentowane na targach BookExpo America w 1982 r. w Kalifornii. Przy wejściu do centrum kongresowego ustawiono duże, zamknięte na kłódki metalowe klatki, w których leżało około 500 zakwestionowanych książek i duży znak ostrzegający, że niektórzy uważają te książki za niebezpieczne.

Książki i dziś są nadal blokowane i kwestionowane. Nie tylko w dalekich krajach, ale również w Polsce pojawiają się próby usunięcia lub ograniczenia dostępu do książek z powodu sprzeciwu osób, które uważają je za niebezpieczne. Na szczęście  dzięki wysiłkom społeczności czytelniczej - bibliotekarzy, wydawców, księgarzy, dziennikarzy, nauczycieli, uczniów i czytelników - którzy bronią swobody czytania, możemy sięgać po interesującą nas literaturę.

Na wystawce w bibliotece zaprezentowałyśmy niektóre dostępne w naszej bibliotece tytuły, które w różnych miejscach i z różnych powodów były zakazywane lub cenzurowane (np. nie były publikowane w całości). Zarzucano im wulgarny język, propagowanie rasizmu, wulgarność, zakazywano z powodów religijnych lub politycznych. "Przygody Hucka Finna" Marka Twaina jedni krytykowali za rasistowski język, inni zarzucali zbytnią rasową tolerancję. "Rok 1984" George'a Orwella w amerykańskich szkołach był zakazywany za prokomunistyczny wydźwięk, natomiast w ZSRR czy w Polsce nie był publikowany, gdyż widziano w nim krytykę ustroju komunistycznego. "Chata wuja Toma" Harriet Beecher Stowe była zakazana w carskiej Rosji z powodu podważania nauk kościoła prawosławnego, a przecież opowiada o życiu czarnoskórych niewolników na południu USA. Natomiast "Dziennik" Anny Frank - żydowskiej nastolatki ukrywającej się w czasie okupacji niemieckiej w Holandii i zamordowanej w obozie koncentracyjnym - w 1983 r. chciano usunąć z listy lektur w Alabamie, bo uznano książkę za zbyt przygnębiającą. 

A co można zarzucić baśni braci Grimm o Czerwonym Kapturku? Zabroniono ją czytać dzieciom w kalifornijskich szkołach, bo... Bynajmniej nie chodziło o wilka. Zajrzyjcie, jaki szkodliwy i zabroniony nieletnim produkt niesie w swoim koszyczku dla chorej babci!

Wyświetleń: 130 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Wrzesień 2021  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Copyright MyCorp © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz