Sobota, 2024-04-27, 16:21

Główna » 2023 » Kwiecień » 27 » Tydzień Bibliotek 2023
Tydzień Bibliotek 2023

Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA! - to hasło tegorocznego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbywa się od 8 do 15 maja 2023 r. W tym czasie organizowane są akcje promujące czytelnictwo i biblioteki. Tydzień otwiera Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, święto ludzi upowszechniających książki i czytanie.

Akcja ta powstała w 2004 r. - wtedy 1 maja Polska wraz z 9 innymi państwami przystąpiła do Unii Europejskiej. Aby podkreślić znaczenie wejścia do tej wspólnoty 8 maja zorganizowano I Tydzień Bibliotek pod hasłem nawiązującym do akcesji "Biblioteki w Europie były zawsze". I od tej pory odbywa się on co roku podkreślając rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększając zainteresowanie książką w społeczeństwie i prestiż zawodu bibliotekarza.

Koordynatorem i pomysłodawcą akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tych dniach warto zwrócić uwagę na ofertę bibliotek publicznych, bo to one swoimi działaniami tworzą te obchody.

Autorką tegorocznego hasła jest Jolanta Poważyńska z Wałbrzycha, a projektantem plakatu Emil Idzikowski. Hasło nawiązuje do traktowania biblioteki jako miejsca, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.

Zawód bibliotekarza sięga czasów starożytnych, wtedy też powstały pierwsze biblioteki, które gromadziły zbiory zapisane na glinianych tabliczkach, papirusie, pergaminie...

"Rzeczywiście, często się zdarza, że idzie się do biblioteki, bo chce się książki o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki [...] jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne." /U. Ecco/

"Masz bibliotekę [...] zachodź tam, zawrzyj przyjaźń z książkami. Ona najmniej zawodzi." /M. Nurowska/

Zapraszamy do korzystania naszych zbiorów!

A może sięgniecie po książki z wątkiem bibliotecznym...

Wyświetleń: 173 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Kwiecień 2023  »