Środa, 2024-04-24, 06:52

Główna » 2022 » Kwiecień » 29 » Tydzień Bibliotek 2022
Tydzień Bibliotek 2022

"Biblioteka - świat w jednym miejscu"  - to hasło tegorocznego XIX Tygodnia Bibliotek. Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje od 8 do 15 maja Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek, który ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczne hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.

Autorką tegorocznego plakatu jest Agata Małecka.

W naszej bibliotece z okazji Tygodnia przygotowałyśmy wystawkę zakładek do książek. Pochodzą z różnych miejsc, prezentują różną tematykę - zapraszają do czytania i poznawania świata...

Wyświetleń: 222 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Kwiecień 2022  »