Dębicka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej zaprosiła czytelników w środę 9 kwietnia 2014 r. o godz. 10.00 na wykład pt. "Sztuka w służbie propagandy" - z zaproszenia skorzystali uczniowie kl. IIIa.
Wykład wygłosił dr Marcin Krzanicki, pracownik rzeszowskiego oddziału IPN.
Nasi uczniowie dowiedzieli się, jak zmieniało się pojęcie "propaganda" przez wieki i jak wzrosło znaczenie działań propagandowych w XX wieku w ustrojach totalitarnych. Szczególnie sztuka jest pożądana przez władze jako narzędzie do krzewienia ideologii. Prelegent przedstawił zjawisko na przykładzie polityki kulturalnej w Polsce w latach 1944-1956. Władze komunistyczne narzuciły wtedy socrealizm jako obowiązującą doktrynę artystyczną i wykorzystały twórców oraz ich dzieła do krzewienia socjalizmu. Podczas wykładu dr Krzanicki zaprezentował utwory wykorzystane w tym celu: filmy, plakaty, obrazy (m. in. W. Fangora "Postaci", który otwiera tę notkę) i piosenki.
Na zakończenie prelegent zwrócił uwagę, że i dzisiaj - mimo istnienia wielu środków społecznego przekazu - możemy być narażeni na manipulację choćby w polityce czy reklamie, jeżeli nie będziemy krytycznymi odbiorcami informacji.
|