Fundacja Bookcrossing Polska zaprasza po raz dziewiętnasty na Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Odbędzie się ono w tym roku we wtorek 14 czerwca. Organizatorem obchodów jest Fundacja Bookcrossing Polska. W tym dniu uwalniamy książki zamknięte w domowych biblioteczkach zostawiając je na "bookcrossingowych" półkach.
Bookcrossing to forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
W naszej szkole jest to regalik obok gabinetu szkolnych pedagogów na I piętrze.
Pomysł bookcrossingu narodził się w Stanach Zjednoczonych. Inicjatorem uwalniania książek był Ron Hornbaker, z zawodu programista komputerowy. Z pomocą żony i dwojga współpracowników założył stronę internetową www.bookcrossing.com, na której przedstawił swoją ideę. Chodziło mu o to, żeby zachęcać ludzi nie tylko do czytania, ale i do dzielenia się lekturami z innymi. Raz przeczytana pozycja zazwyczaj leży na półce i stanowi jedynie ozdobę, dlatego warto oddać ją w dobre ręce. Miejsca, gdzie bookcrosserzy uwalniają książki są bardzo różnorodne – parki, szkoły, szpitale, kina, puby, budki telefoniczne, czy środki komunikacji miejskiej.
Już w momencie zakładania serwisu Ron ogłosił, że chce rozszerzyć projekt na cały świat. Jak pokazał czas, udało mu się to znakomicie. W 2004 roku słowo „bookcrossing" trafiło do słownika Oxfordu. W listopadzie 2013 roku na stronie Rona zarejestrowanych było ponad 2 miliony internautów oraz ponad 10 tysięcy książek z 132 krajów.
W naszym kraju idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku. Inicjatorką i współorganizatorką corocznego Święta Wolnych Książek w Polsce jest Jolanta Niwińska. Pewnego dnia natknęła się ona na artykuł o bookcrossingu i postanowiła zaszczepić tę ideę w naszym kraju. Udało jej się znakomicie - inicjatywa uwalniania książek jest dziś całkiem nieźle rozpoznawalna przez Polaków i nikogo nie dziwią już porozstawiane w różnych miejscach półki z książkami.
Czytajmy książki!
Dzielmy się z innymi
radością czytania!
Uwolnijmy swoje książki
od kurzu i zapomnienia!
|