Piątek, 2024-03-29, 13:32

Główna » 2021 » Czerwiec » 10 » Święto Wolnych Książek 2021
Święto Wolnych Książek 2021

18. edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się 15 czerwca 2021 r. Organizatorem obchodów jest Fundacja Bookcrossing Polska. W tym dniu zwykle uwalniano książki zamknięte w domowych biblioteczkach zostawiając je na "bookcrossingowych" półeczkach. W tym roku - z powodu pandemii - większy nacisk kładziemy na czytanie książek i dzielenie się radością czytania w mediach społecznościowych. Każdy z nas może współtworzyć ten dzień zachęcając innych do czytania!

Bookcrossing to forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (w naszej szkole jest to regalik obok gabinetu szkolnych pedagogów na I piętrze) po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Książka otwiera umysły, rozbudza pasje i marzenia.

W tym roku organizatorzy zapraszają do wspólnego czytania i promowania czytelnictwa w mediach społecznościowych. Proponują zamieszczanie w mediach społecznościowych zdjęć ulubionych książek czy też utworzonych filmików promujących książki i czytanie.

Święto Wolnych Książek sięga roku 2003. Pomysł zrodził się z chęci uświetnienia bookcrossingu i zaktywizowania entuzjastów czytania.

Czytajmy książki,

dzielmy się z innymi