W środę 12 czerwca 2019 r. obchodzimy Święto Wolnych Książek. Celem święta jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także uwolnienie jak największej ilości książek. W naszej szkole w tym celu powstała półeczka bookcrossingowa, na której znajdziecie "uwolnione książki". Zapraszamy do korzystania ze znajdujących się tam książek, można też nadal przynosić własne - już przeczytane - by udostępnić je innym czytelnikom.
Święto Wolnych Książek sięga roku 2003. Pomysł zrodził się z chęci uświetnienia bookcrossingu i zaktywizowania entuzjastów czytania.
My obchodziliśmy je w tym roku po raz pierwszy ustawiając regał na książki uwolnione przez dotychczasowych właścicieli dla chętnych czytelników. Został on umieszczony na I piętrze obok gabinetu pedagogów szkolnych. Na razie udało nam się zgromadzić i uwolnić 24 książki przyniesione głównie przez nauczycieli. Jeżeli posiadacie niepotrzebne książki w dobrym stanie, które mogłyby zainteresować innych czytelników, włączcie się w naszą akcję i udostępnijcie je na szkolnej półce bookcrossingowej.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.
|