Sobota, 2024-04-27, 03:02

Główna » 2019 » Marzec » 21 » Światowy Dzień Poezji
Światowy Dzień Poezji

W czwartek 21 marca świętowaliśmy nie tylko przyjście wiosny, ale i Światowy Dzień Poezji. W Ekonomiku był to także Dzień Otwarty Szkoły i odwiedzili nas gimnazjaliści i ósmoklasiści zainteresowani dalszą nauką w naszej placówce. Dla naszych gości przygotowałyśmy zabawę w układanie wierszy.

Międzynarodowy Dzień Poezji ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Nasza biblioteka przygotowała z tej okazji konkurs dla czytelników "WSZYSTKO JEST POEZJA - poezja grzbietów książek". Uczestnicy konkursu mieli ułożyć wiersze z tytułów książek. Wiersze w postaci stosików książek z wypisanymi na grzbiecie tytułami uwiecznili na zdjęciu, dodali własny tytuł i przesłali na fanpage biblioteki @bibliotekazsedebica. Zdjęcia te zostały opublikowane 20 marca i internauci mogą zapoznać się z twórczością naszych czytelników oraz wyrazić swoją ocenę tych poetyckich działań. Twórczość ta zostanie również oceniona przez jury i najlepsi autorzy otrzymają nagrody.

Biblioteka też przygotowała spotkanie z poezją dla gimnazjalistów i ósmoklasistów odwiedzających dziś Ekonomik. Uczniowie ci mogli się zabawić w układanie wierszy wykorzystując gotowe wersy wybitnych poetów. Wiersze różnych autorów (m.in. Juliana Kornhausera, Czesława Miłosza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego) zostały pocięte i pomieszane w dużej misie. Nasi goście wyciągali przypadkowe wersy i próbowali stworzyć z nich nowy wiersz. W "poezjowanie" dało się wciągnąć kilkanaście grup z różnych szkół. Na ile im się to udało, można sprawdzić w fotorelacji zamieszczonej na naszym fanpage'u.

Dziękujemy za wspólne świętowanie

i poezjowanie !!!

"A słowa się po niebie włóczą i łajdaczą

I udają, że znaczą coś więcej, niż znaczą."

/B. Leśmian, Poeta/

Wyświetleń: 429 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0