Czwartek, 2024-03-28, 20:19

Główna » 2021 » Czerwiec » 28 » Spotkanie z Radkiem Rakiem
Spotkanie z Radkiem Rakiem

24 czerwca o godz. 17:00 rozpoczęło się w czytelni MiPBP w Dębicy spotkanie autorskie z Radkiem Rakiem. Było upalne czwartkowe popołudnie, ale to nie zniechęciło fanów do spędzenia czasu w czytelni z pochodzącym z Dębicy pisarzem, laureatem Literackiej Nagrody Nike w 2020 r. Nagrodzoną powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli można wypożyczyć w naszej bibliotece.

Radek Rak pochodzi z Dębicy, w 2006 r. zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły. Z zawodu jest weterynarzem, mieszka obecnie w Krakowie i leczy tam zwierzęta. Ale jest także pisarzem - autorem opowiadań i powieści fantastycznych. Jego debiut książkowy to wydana  w 2014 r. powieść Kocham cię, Lilith. Sławę - już nie tylko wśród czytelników fantastyki - przyniosła mu trzecia powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli  (2019 r.). Za tę książkę otrzymał kilka nagród (Nagroda im. Janusza Zajdla, Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego), w tym najważniejszą - Literacką Nagrodę Nike.

„Nike” to coroczny plebiscyt, podczas którego już od ponad dwóch dekad nagradzani są polscy żyjący pisarze za twórczość z ubiegłego roku. Nagrodę przyznają Fundacja Agory wraz z Gazetą Wyborczą, a celem konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1997 r., jest promocja literatury współczesnej, w tym powieści.

Pisarz opowiedział nie tylko o swojej twórczości, wspomniał o wielu ważnych dla niego książkach (zachwycał się twórczością Brunona Schulza). Jako uczeń nie przepadał za czytaniem lektur (nie spodobały mu się utwory Stefana Żeromskiego), ale już po szkole docenił twórczość Josepha Conrada. Chętnie sięga też po klasykę polską i obcą.

Zapytany o ciekawe nowości z literatury fantastycznej, wymienił 3 tytuły:
- Artur Olchowy Czarownica znad kałuży,
- Jakub Bielawski Dunkel,
- Juhani Karila Polowanie na małego szczupaka.

Po zakończeniu spotkania można było otrzymać autograf, ale trzeba było stanąć w dłuugiej kolejce.

Wyświetleń: 253 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Czerwiec 2021  »