Piątek, 2024-03-29, 12:15

Główna » 2018 » Październik » 20 » Spotkanie z Elżbietą Cherezińską
Spotkanie z Elżbietą Cherezińską

W czwartek 18 października 2018 r. nasze miasto odwiedziła pisarka Elżbieta Cherezińska. Wielbiciele jej twórczości mogli się z nią spotkać w czytelni MiPBP o godz. 1700. Wprawdzie uczniowie Ekonomika nie zdecydowali się spędzić popołudnia na rozmowie o książkach i literaturze, ale wśród publiczności dostrzegłyśmy nasze absolwentki.

Elżbieta Cherezińska urodziła się w Pile, obecnie mieszka w Kołobrzegu i właśnie stamtąd przyjechała do Dębicy, żeby spotkać się ze swoimi czytelnikami.  Z wykształcenia jest teatrologiem, ale obecnie zajmuje się pisaniem powieści historycznych. W literaturze zadebiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie  z Szewachem Weissem "Z jednej strony, z drugiej strony". Tematykę żydowską kontynuowała w "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" napisaną na podstawie pamiętników i ukazującą realia łódzkiego getta.

Poźniej Cherezińska sięgnęła w bardziej odległe czasy. Napisała czterotomową powieść o Skandynawii X-XI wieku - "Północna droga".  W 2010 r. wydała "Grę w kości" - opisuje w niej przełom tysiącleci Europy i początki polskiej państwowości (Bolesław Chrobry). Następny jej cykl "Odrodzone królestwo" to trylogia o rozbiciu dzielnicowym aż do czasów Władysława Łokietka. Powrotem do czasów pierwszych Piastów jest dwutomowa biografia ("Harda", "Królowa") siostry Bolesława Chrobrego, Świętosławy, która została królową Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Natomiast do czasów II wojny światowej nawiązuje "Legion", powieść o Brygadzie Świętokrzyskiej.

Podczas spotkania pisarka opowiedziała o początkach swojej twórczości oraz dalszych planach literackich. Odpowiadała też na pytania czytelników i na koniec podpisała przyniesione przez nich egzemplarze książek.

Wyświetleń: 562 | Dodał: MaGa | Rating: 5.0/1
«  Październik 2018  »