Czwartek, 2024-04-18, 18:15

Główna » 2015 » Listopad » 5 » Spotkanie z Agnieszką Kosińską
Spotkanie z Agnieszką Kosińską

Agnieszka Kosińska była sekretarką Czesława Miłosza przez ostatnie 8 lat jego życia, a potem kustoszem mieszkania i archiwum Poety. Uczniowie z kl. 3a mieli okazję posłuchać jej opowieści o Nobliście podczas spotkania w czytelni Biblioteki Publicznej w środę 4 listopada 2015 r.

Spotkanie zaczynało się o godz. 11.00, więc już na dużej przerwie uczniowie pod opieką wychowawczyni i bibliotekarki wyruszyli do siedziby biblioteki przy ul. Akademickiej. Piękna pogoda sprzyjała jesiennemu spacerowi. W czytelni zgromadziła się nie tylko młodzież szkolna, ale i osoby starsze, jednak bez problemu znaleźliśmy miejsca siedzące.

Agnieszka Kosińska jest naszą krajanką - pochodzi z Zawady, ukończyła I LO i studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wiosny 1996 r. do śmierci Miłosza w sierpniu 2004 r. pracowała jako sekretarka poety, potem zajmowała się spuścizną po nim - opiekowała się mieszkaniem, archiwum i czuwała nad prawami autorskimi związanymi z jego twórczością.

Dębicką bibliotekę odwiedziła, żeby promować swoją książkę "Miłosz w Krakowie". Autorka stworzyła cenne opracowanie źródłowe do badań życia poety i jego twórczości opisując swoją pracę i zamieszczając dziennik z tego okresu. W trakcie spotkania, prowadzonego przez nauczycieli II LO, opowiedziała o swoich kontaktach z Miłoszem, o pracy twórczej i codzienności wielkiego twórcy. Spotkanie zaczęło się o 1115 i trwało ponad godzinę. Słuchacze wysłuchali z zainteresowaniem wspomnień i przemyśleń osoby, która poznała wiele wybitnych postaci nie tylko z literackiego świata.

Zdjęcia publiczności zostały zrobione przed rozpoczęciem imprezy czytelniczej.

W naszym księgozbiorze nie posiadamy promowanej książki "Miłosz w Krakowie" (jej fragment można przeczytać TUTAJ ) , ale zainteresowani mogą pożyczyć inne publikacje o poecie oraz jego utwory.

Wyświetleń: 721 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Listopad 2015  »