Piątek, 2021-03-05, 10:50
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 77
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2014 » Luty » 7 » Pożegnanie prof. Danuty Smetany
18:39
Pożegnanie prof. Danuty Smetany

  W czwartek 6 lutego w południe na Starym Cmentarzu w Dębicy odbyła się ceremonia pogrzebowa prof. Danuty Smetany, emerytowanej nauczycielki naszej Szkoły.Pani mgr Danuta Smetanowa (1916-2014) dzieciństwo i młodość spędziła w okolicach Lwowa. Po wybuchu wojny znalazła się pod okupacją sowiecką, a w 1940r. została deportowana do Kazachstanu. Do Polski wróciła w 1946r. i osiadła w Dębicy. I tutaj, zatrudniając się w Gimnazjum Kupieckim, rozpoczęła swoją pracę nauczycielską, i związała się z naszą Szkołą na następne 30 lat.

W pamięci uczniów i nauczycieli zapisała się jako nauczycielka języków obcych, przede wszystkim wspaniała germanistka, ale także działała w ZNP, prowadziła kółko fotograficzne oraz zajmowała się biblioteką szkolną. Jak wspominała po latach, gdy zaczynała pracę, dyr. Helena Salówna powierzyła jej zadanie zorganizowania biblioteki. Otrzymała pomieszczenie na parterze, gdzie wstawiono 2 oszklone szafy z demobilu i zaczęła udostępniać zbiory (książki pochodziły z darów oraz sama przywoziła zakupione z Krakowa, gdzie wtedy kontynuowała studia). Z czasem biblioteka się powiększyła, a przez wszystkie te lata prof. Smetanowa dbała o propagowanie czytelnictwa, wpojenie młodzieży zamiłowania do książek i czytania, dostarczenie uczniom wiedzy o świecie i rozbudzenie ich zdolności i zainteresowań. Podczas spotkania w 2006r. podkreślała znaczenie biblioteki szkolnej w edukacji młodego pokolenia - uczeń oczytany, znający języki obce będzie należycie przygotowany i wyposażony do życia we współczesnym świecie oraz do realizowania swoich zamierzeń i planów w satysfakcjonujący go sposób.

Podczas pogrzebu mowę pożegnalną wygłosiła prof. W. Lis, emerytowana polonistka z ZSE w Dębicy.

Urnę z prochami Zmarłej złożono do rodzinnego grobowca.

 

 

 

 

  

 

 

 

Wyświetleń: 556 | Dodał: MaGa | Tagi: Danuta Smetana | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Luty 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728

Copyright MyCorp © 2021
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz