Wtorek, 2024-04-23, 10:59

Główna » 2014 » Luty » 7 » Pożegnanie prof. Danuty Smetany
Pożegnanie prof. Danuty Smetany

W czwartek 6 lutego w południe na Starym Cmentarzu w Dębicy odbyła się ceremonia pogrzebowa prof. Danuty Smetany, emerytowanej nauczycielki naszej Szkoły.

Pani mgr Danuta Smetanowa (1916-2014) dzieciństwo i młodość spędziła w okolicach Lwowa. Po wybuchu wojny znalazła się pod okupacją sowiecką, a w 1940r. została deportowana do Kazachstanu. Do Polski wróciła w 1946r. i osiadła w Dębicy. I tutaj, zatrudniając się w Gimnazjum Kupieckim, rozpoczęła swoją pracę nauczycielską, i związała się z naszą Szkołą na następne 30 lat.

W pamięci uczniów i nauczycieli zapisała się jako nauczycielka języków obcych, przede wszystkim wspaniała germanistka, ale także działała w ZNP, prowadziła kółko fotograficzne oraz zajmowała się biblioteką szkolną. Jak wspominała po latach, gdy zaczynała pracę, dyr. Helena Salówna powierzyła jej zadanie zorganizowania biblioteki. Otrzymała pomieszczenie na parterze, gdzie wstawiono 2 oszklone szafy z demobilu i zaczęła udostępniać zbiory (książki pochodziły z darów oraz sama przywoziła zakupione z Krakowa, gdzie wtedy kontynuowała studia). Z czasem biblioteka się powiększyła, a przez wszystkie te lata prof. Smetanowa dbała o propagowanie czytelnictwa, wpojenie młodzieży zamiłowania do książek i czytania, dostarczenie uczniom wiedzy o świecie i rozbudzenie ich zdolności i zainteresowań. Podczas spotkania w 2006r. podkreślała znaczenie biblioteki szkolnej w edukacji młodego pokolenia - uczeń oczytany, znający języki obce będzie należycie przygotowany i wyposażony do życia we współczesnym świecie oraz do realizowania swoich zamierzeń i planów w satysfakcjonujący go sposób.

Podczas pogrzebu mowę pożegnalną wygłosiła prof. W. Lis, emerytowana polonistka z ZSE w Dębicy.

Urnę z prochami Zmarłej złożono do rodzinnego grobowca.

Wyświetleń: 834 | Dodał: MaGa | Tagi: Danuta Smetana | Rating: 0.0/0
«  Luty 2014  »