Piątek, 2021-02-26, 11:42
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 77
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2016 » Listopad » 3 » Podsumowanie obchodów MMBS
17:06
Podsumowanie obchodów MMBS

 Akcja głośnego czytania, konkurs kasztanowy, test o Korczaku, quiz lekturowy i zbiórka książek to październikowe działania biblioteki. Chociaż tegoroczne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych trwały podczas kulminacji świętowania Jubileuszu 80-lecia naszej Szkoły, to i tak udało nam się przeprowadzić wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia.

 

Październik został ustanowiony miesiącem świątecznym dla bibliotek szkolnych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Świętować zaczęto w 1999 r. (początkowo był to jeden dzień, od 2008 r. - cały miesiąc). Nasza biblioteka organizuje obchody od 2004 r. – czyli w tym roku po raz trzynasty!

Tradycyjnie gazetkę o Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych zaprezentowałyśmy na tablicy bibliotecznej na korytarzu II piętra, o naszych planach poinformowałyśmy  też na stronie internetowej biblioteki, a nasze biblioteczne pomieszczenia przyozdobiłyśmy balonikami.

Na początku miesiąca, we wtorek 4 października na 2. lekcji, odbyła się akcja głośnego czytania uczniom przez nauczycieli Poczytaj mi, Nauczycielu. Wzięło w niej udział 16 nauczycieli, którzy odczytali młodzieży fragmenty wybranych przez siebie książek. Było to ciekawe i pozytywne doświadczenie zarówno dla pedagogów-lektorów, jak i dla ich słuchaczy.

Na cały miesiąc zaplanowałyśmy zabawę Kasztanowy konkurs matematyczny. Polegała ona na „policzeniu” kasztanów znajdujących się w dużym słoju w wypożyczalni. Każdy czytelnik mógł typować tylko jedną liczbę, a nagrodą dla najlepszego rachmistrza było pudełko słodyczy. I chociaż konkurs trwał tylko do połowy miesiąca (nasze kasztany były potrzebne na dekorację sceny podczas szkolnego Jubileuszu), to w zabawie wzięło udział 48 uczestników (w tym 2 nauczycielki). Nikt nie odgadł, że w słoiku było 201 kasztanów. Podsumowanie konkursu odbyło się w środę 19 października. Najbliżej prawidłowego wyniku – wyliczyły 200 – były 3 uczennice: Katarzyna Papiernik (kl. 1a), Patrycja Pawłowska (kl. 2b) i Justyna Puchała (kl. 2c) i wygrały po pudełku słodyczy. Pozostali uczestnicy obecni na wręczeniu nagród musieli zadowolić się tylko cukierkiem z kasztanowego słoika.

We wtorek 25 października odbył się quiz Lektury „od deski do deski”. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test, który polegał na przyporządkowaniu cytowanych zdań do właściwych utworów literackich.  Rozpoznać trzeba było zdanie rozpoczynające i kończące dane dzieło. W roku jubileuszowym na liście 20 dzieł znalazły się także lektury, które obecnie nie należą już do szkolnego kanonu. W konkursie wzięło udział 8 czytelników, a laureatkami zostały 3 uczennice, które uzyskały maksymalną ilość punktów. Justyna Jałowiec (kl. 4b), Karolina Paprocka (kl. 4b) i Daria Szewc (kl. 2b) otrzymały dyplomy, książki i zakładki magnetyczne do książek.

Podczas miesięcznej zbiórki książek Podaruj książkę bibliotece otrzymałyśmy od czytelników 29 książek, które wzbogaciły głównie dział beletrystyczny naszych zbiorów.

Dodatkowym działaniem w tym roku było zorganizowanie Testu wiedzy o Januszu Korczaku dla uczniów klas I. Wcześniej biblioteka promowała swoje zbiory literatury związanej z Patronem Szkoły, które miały pomóc pierwszoklasistom w poznaniu życia i działalności Korczaka i przygotowaniu się do tego sprawdzianu. Uczniowie mogli także sprawdzić swoją wiedzę w teście na stronie biblioteki szkolnej. Konkurs przeprowadzono w piątek 21 października na 3. lekcji jednocześnie dla wszystkich sześciu klas. Punktacja poszczególnych uczniów była zliczana na konto klasy, wygrywała klasa, która osiągnęła najwyższą średnią. Maksymalnie można było zdobyć 44 punkty. Zwyciężyła klasa 1a – jej średnia to 16 punktów, II miejsce przypadło klasie 1g1 (15 punktów), a III  klasie 1b (12 punktów). Najlepiej indywidualnie rozwiązały test  dwie uczennice z kl. 1a: Weronika Lesiak i Milena Pisarczyk (po 25 punktów). Zbiorową nagrodę dla kl. 1a wręczono podczas uroczystości Dnia Patrona 27 października.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom, którzy wzięli udział w imprezach świątecznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i korzystania z naszych zbiorów!

Zapraszamy do udziału w bibliotecznych imprezach - nie tylko w październiku!

 

Wyświetleń: 444 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Listopad 2016  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Copyright MyCorp © 2021
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz