Piątek, 2024-04-26, 11:52

Główna » 2019 » Październik » 7 » Poczytaj mi, Nauczycielu 2019
Poczytaj mi, Nauczycielu 2019

Tradycyjnie, na początku października w naszej szkole odbywa się akcja propagująca czytanie Poczytaj mi, Nauczycielu. Jest ona nawiązaniem do obchodzonego 29 września Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W tym roku nauczyciele czytali swoim uczniom w piątek 4 października na drugiej lekcji o godz. 850.

Tegoroczne czytanie odbyło się po raz czwarty. Od 2016 roku w październiku nauczyciele na początku lekcji w wyznaczonym dniu czytają uczniom głośno fragment wybranej książki. Nawiązujemy w ten sposób do kampanii społecznej "Mądra szkoła czyta dzieciom". Jej celem jest zachęcanie dyrekcji szkół i nauczycieli do wprowadzenia codziennego czytania uczniom dla przyjemności do programu zajęć.

Czytanie jest podstawowym narzędziem myślenia i zdobywania wiedzy. We wszystkich systemach edukacyjnych kładzie się duży nacisk na naukę czytania. Bez tej umiejętności nie można odnieść sukcesu w szkole, a nauka staje się udręką. Niestety, coraz więcej uczniów nie lubi czytać i mało czyta, czytanie uważa za czynność nudną i narzuconą szkolnym obowiązkiem. Dlatego należy zachęcać młodzież do czytania – temu ma służyć również nasze przedsięwzięcie.

Głośne czytanie rozwija wyobraźnię i buduje więzi między czytającym a słuchaczem. Mamy więc nadzieję, że wpłynie pozytywnie na relację między nauczycielami i ich podopiecznymi, przyczyni się też do wzrostu ilości wypożyczeń i czytanych przez młodzież książek.

W tym roku lekcje z chwilą głośnego czytania w 14 klasach przeprowadziło 17 nauczycieli. Lektury były różne - od "Małego Księcia" A. de Saint-Exupery'ego do "Uciekiniera" S. Kinga, a także "Józki, Jaśki i Franki" J. Korczaka, "Pamiętnik" N. Sparksa oraz różnorakie poradniki (np. "Nie zadręczaj się drobiazgami, nastolatku" R. Carlsona).

Dziękujemy nauczycielom, którzy wystąpili jako lektorzy oraz ambasadorowie czytania i biblioteki wśród młodzieży: G. Auguścik, B. Barnaś, U. Błądzińskiej, A. Didyk-Żołądek, M. Drozdowskiej, M. Godyckiej, B. Gordon, S. Górz, A. Matłok, T. Matusik, P. Maziarce, M. Papiernik, M. Strzyż, A. Szeli-Gizie, W. Szerszeniowi, B. Szypułce i A. Wodzień.

Zdjęcia z akcji znajdziecie na Facebooku @bibliotekazsedebica.

Dziękujemy za udział w naszej akcji!

Zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru!

Wyświetleń: 881 | Dodał: MaGa | Rating: 5.0/1
«  Październik 2019  »