"Poczytaj mi, Nauczycielu" to akcja propagująca czytanie, którą w naszej szkole prowadzimy już po raz trzeci. W tym roku przebiegła pod hasłem "Literatura Niepodległej". Książki wydane po 1918 roku przez polskich autorów nauczyciele czytali głośno uczniom w środę 3 października na lekcji czwartej o 1045.
Nasza akcja nawiązuje do obchodzonego 29 września Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Od 2016 roku w październiku nauczyciele na początku lekcji w wyznaczonym dniu czytają uczniom głośno fragment wybranej książki. Taka forma lektury rozwija wyobraźnię i buduje więzi między czytającym a słuchaczem. Mamy więc nadzieję, że wpłynie pozytywnie na relację między nauczycielami i ich podopiecznymi, przyczyni się też do wzrostu ilości wypożyczeń i czytanych przez młodzież książek.
W tym roku - roku obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski - zaproponowałyśmy czytanie literatury polskiej, która ukazała się po roku 1918. Z pisarzy "urodzonych w niewoli" młodzieży zaprezentowano tylko S. Żeromskiego ("Przedwiośnie" - zaproponowane przez Prezydenta RP do "Narodowego Czytania") i J. Korczaka. Pozostali czytani autorzy to twórcy współcześni: B. Ciwoniuk, J. Dukaj, M. Fox, A. Fryczkowska, M. Grzebałkowska, ks. J. Kaczkowski, I. Karpowicz, M. Kisiel, K. Koehler, J. Małecki, M. Maślanka, S. Mrożek, I. Ostachowicz, M. Parys, A. Stasiuk, D. Zawadzka.
Dziękujemy nauczycielom, którzy wystąpili jako lektorzy oraz ambasadorowie czytania i biblioteki wśród młodzieży: T. Badowskiemu, M. Cabaj, B. Chmielewskiej, J. Chwał, M. Cioch, M. Ciurkot, A. Didyk-Żołądek, K. Góreckiemu, K. Hajduk, E. Kurzawie, A. Matłok, T. Matusik, J. Mazurkiewicz, M. Papiernik, A. Rafalczuk-Rogowskiej, A. Ryczek, A. Szeli-Gizie, W. Szerszeniowi, B. Szypułce, M. Wypasek i E. Żmudzie.
Zdjęcia z akcji znajdziecie w zakładce Albumy zdjęć oraz na Facebooku @bibliotekazsedebica.
Dziękujemy za udział w naszej akcji!
Zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru!
|