29 września w Polsce świętujemy Dzień Głośnego Czytania. W naszej szkole tradycyjnie już przesuwamy obchody tego święta na następny miesiąc - w środę 7 października na drugiej lekcji odbędzie się nasza akcja "Poczytaj mi, Nauczycielu..." W tym roku proponujemy zabawne teksty do wspólnej lektury!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Zwykle uważa się, że to święto dla dzieci, bo czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Ale głośne czytanie przynosi korzyści nie tylko słuchaczom, ale i lektorom! Róbmy to jak najczęściej! Czytać można nie tylko dzieciom, ale i chorującej lub starszej osobie. Można tylko dla siebie, gdy jesteśmy sami w domu. Albo podczas romantycznego wieczoru we dwoje... Bo głośne czytanie wzmacnia więzi, trenuje mózg, poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie twarzy, czyli odmładza... A w czasie epidemii warto podkreślić, że pobudza układ odpornościowy (jeżeli tekst jest śmieszny!).
To tylko niektóre zalety głośnego czytania - zachęcamy więc wszystkich:
Czytajcie głośno! Sobie lub innym!
|