Czwartek, 2022-05-19, 09:06
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 82
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Główna » 2021 » Listopad » 5 » Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2021
12:15
Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2021

 

W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiegał pod hasłem "Baśnie i legendy z całego świata"

W Ekonomiku obchodziliśmy go po raz osiemnasty i tym razem pandemia nie popsuła nam świętowania. Akcja głośnego czytania, konkurs kasztanowy, "jesienne drzewo czytelnicze", konkurs fotograficzny "Książkowy SLEEVEFACE", kiermasz taniej książki i zbiórka książek to październikowe działania biblioteki zachęcające uczniów do korzystania z jej usług. 

 

Na październik zaplanowałyśmy różne działania, o których informacje zostały wywieszone na bibliotecznej tablicy na korytarzu II piętra.

  • Poczytaj mi, Nauczycielu

Od 2016 r. przeprowadzamy akcję propagującą czytanie. W środę 6 października 22 nauczycieli czytało na swoich lekcjach fragmenty baśni i legend z różnych stron świata w 19 klasach. Ponieważ nasz szkolny księgozbiór nie posiada wielu zbiorów baśni, skorzystaliśmy z pomocy sąsiadki - biblioteki ze Szkoły Podstawowej Nr 2. Niektórzy nauczyciele przynieśli też własne egzemplarze baśni z domu.

  • Kasztanowy konkurs matematyczny

W naszej zabawie wzięło udział 142 uczennic i uczniów z 21 klas oraz - tylko jedna! - nauczycielka. Najliczniej, bo aż 24 osoby, rachowały w kl. 1bc. W jubileuszowym, piątym konkursie, mamy aż 3 laureatki: Gabrielę Nylec z kl. 4a, Monikę Słotę z kl. 4r i Magdalenę Urban z kl. 3b1. W słoiku tym razem zmieściło się 314 kasztanów. Dziewczęta nie zauważyły 2 kasztanów (zapewne tych najmniejszych), ale w tym roku aż 85% uczestników niedoszacowało liczbę kasztanów. We wtorek 2 listopada Najlepsze Rachmistrzynie Ekonomika otrzymały swoje  słodkie nagrody.

  • "Jesienne Drzewo Czytelnicze"

Akcja wykracza poza październikowe obchody, bo zaczęła się we wrześniu i będzie trwała przez cały listopad aż do zakończenia jesieni w grudniu. Czytelnicy, po przeczytaniu książki ze szkolnego księgozbioru, zapisują jej autora i tytuł na kolorowym listku. Listki przyklejone na biblioteczne "drzewo" mogą służyć jako koleżeńskie rekomendacje tym, którzy szukają interesujących tytułów.

Drzewo namalowały uczennice z kl. 1a: Natalia Miklos i Anita Socha.

  • "Książkowy SLEEVEFACE"

Po ubiegłorocznym konkursie fotograficznym ponownie zaprosiłyśmy Czytelniczki i Czytelników do wykazywania się kreatywnością w robieniu zdjęć, gdzie ważną rolę odgrywa okładka książki. Tematyka ta nie spotkała się jednak z większym zainteresowaniem. Po obejrzeniu przysłanych zdjęć jury przyznało Nagrodę Główną Marlenie Zgodzie oraz 2 Wyróżnienia: Oliwii Czuchajewskiej i Julii Sak. Wszystkie laureatki to uczennice kl. 2f.

Nagroda Główna - Marlena Zgoda

Wyróżnienie - Oliwia Czuchajewska

Wyróżnienie - Julia Sak

Autorki nagrodzonych zdjęć otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, wręczył je - wraz z gratulacjami Dyrektor Szkoły p. Krzysztof Górecki.

  • Kiermasz taniej książki

Co roku organizowałyśmy kiermasz książek w listopadzie zachęcając do zakupów książkowych prezentów mikołajkowych i świątecznych pod choinkę. Z obawy przed zawieszeniem zajęć z powodu koronawirusa, nasz kiermasz zrobiłyśmy wcześniej w ramach październikowych obchodów. Czytelnicy zaopatrzyli się w książki na jesienne wieczory, a my wzbogaciłyśmy szkolny księgozbiór o 5 tytułów.

  • Podaruj książkę bibliotece

W tym roku  biblioteka otrzymała od 3 nauczycielek 10 książek. Uzupełniłyśmy braki w powieściach Henryka Sienkiewicza ("Rodzina Połanieckich" i "W pustyni i w puszczy"), do księgozbioru lekturowego doszła "Wizyta starszej pani" Friedricha Dürrenmatta. Ofiarowano nam też beletrystykę lżejszego kalibru: 3 powieści kryminalne ("Dzień Matki" N. Neuhaus, "Złoty róg" Maryli Szymiczkowej i "Ślepnąc od świateł" J. Żulczyka), 2 powieści fantastyczne ("Kraina Chichów" Jonathana Carroll i "Zimę czarownicy" Katherine Arden), romans "Rozważna czy romantyczna?" A. Karpińskiej oraz powieść o wojnie we Francji ("Bibliotekarka z Saint-Malo" M. Escobara). Dziękujemy ofiarodawczyniom za wzbogacenie szkolnego księgozbioru.

Październik został ustanowiony miesiącem świątecznym dla bibliotek szkolnych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Świętować zaczęto w 1999 r. (początkowo był to jeden dzień, od 2008 r. - cały miesiąc). Nasza biblioteka organizuje obchody od 2004 r. – czyli w tym roku po raz osiemnasty.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom, którzy wzięli udział w imprezach świątecznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

Gratulujemy wszystkim Laureatkom!

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i korzystania z naszych zbiorów!

Zapraszamy do udziału w bibliotecznych imprezach - nie tylko w październiku!

Wyświetleń: 137 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Listopad 2021  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Copyright MyCorp © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz