Wtorek, 2024-03-19, 05:58

Główna » 2020 » Listopad » 3 » Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiegał pod hasłem "Z książką Ci do twarzy". Warunki epidemiczne i związane z nimi obostrzenia nie sprzyjały organizowaniu imprez gromadzących czytelników w jednym pomieszczeniu. Realizacji zaplanowanych działań dodatkowo przeszkodziło zamkniecie szkół średnich i wprowadzenie zdalnej formy nauki w naszym powiecie od 19 października. Udało się nam więc tylko przeprowadzić konkurs fotograficzny.

Nasza biblioteka zaczęła uczestniczyć w tym międzynarodowym przedsięwzięciu od samych jego początków. Zainicjowało je w 1999 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, który przypadał na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. październik został ogłoszony Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać, albo świętują przez cały październik.

Nasza biblioteka w tym roku zaplanowała tradycyjną już akcję Poczytaj mi, Nauczycielu - związaną z wrześniowym Dniem Głośnego Czytania. Miała się ona odbyć 7 października, ale z powodu choroby obu bibliotekarek do czytania uczniom w tym dniu nie doszło. Planowano przesunąć ją na późniejszy termin, ale na przeszkodzie stanęło zamknięcie szkoły i nauka w formie zdalnej.

Również akcja Podaruj książkę bibliotece nie przyniosła spodziewanych owoców. Chociaż czytelnicy pytali, jakie książki można przynieść - żadne nie dotarły do biblioteki.

Zaplanowałyśmy również konkurs dla uczniów związany z hasłem tegorocznych obchodów. Zaproponowałyśmy czytelnikom wykonanie zdjęcia inspirowanego hasłem "Z książką Ci do twarzy" i przysłanie go do biblioteki. W tym przedsięwzięciu zamknięcie szkoły nie stanowiło przeszkody i konkurs się odbył. Jury przyznało Nagrodę Główną oraz jedno Wyróżnienie i obie te nagrody zdobyły uczennice kl. 1f.

Nagrodę Główną otrzymała Zofii Finek z kl. 1f.

Wyróżnienie otrzymała Julia Gawle z kl. 1f.

Laureatki nagrody książkowe i dyplomy odebrały w grudniu w bibliotece ponieważ przedłużono naukę zdalną do bożonarodzeniowej przerwy świątecznej.

Gratulujemy Laureatkom naszego bibliotecznego konkursu!

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom, którzy wzięli udział w imprezach świątecznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

Wyświetleń: 324 | Dodał: MaGa | Rating: 5.0/1
«  Listopad 2020  »