Piątek, 2024-03-29, 11:59

Główna » 2019 » Listopad » 5 » Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych

"Wyobraź sobie" to hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku organizatorzy obchodów podkreślili korzystną rolę książek i czytania w rozwoju wyobraźni. A współczesna nauka potwierdza ten pozytywny wpływ na nasz umysł, o którym już od wieków nas przekonywano.

Po co brnąć przez kilka tomów powieści, skoro w dwie godziny można obejrzeć film nakręcony na jej podstawie? Neurobiologia daje odpowiedź: mózg - jak mięśnie - potrzebuje intensywnej gimnastyki. Czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów lub mowy. Absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu - te, które odpowiedzialne są za widzenie, za język i skojarzenia pojęciowe. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. I pozostawia więcej czasu na myślenie. Ślizgając się wzrokiem po kartce, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Oglądając film czy przysłuchując się rozmowom, dużo trudniej o takie pauzy.

Na październik zaplanowałyśmy różne działania, o których informacje zostały wywieszone na bibliotecznej tablicy na korytarzu II piętra.

• Poczytaj mi, Nauczycielu

Od 2016 r. przeprowadzamy akcję propagującą czytanie. W piątek 4 października 17 nauczycieli czytało na swoich lekcjach fragmenty książek w 14 klasach.

• Kasztanowy konkurs matematyczny

W naszej zabawie wzięło udział 124 uczestników. W tym roku zwycięzca był tylko jeden - Bartosz Szczepanek z kl. 3b bezbłędnie podał liczbę kasztanów w słoiku (203 sztuki). We wtorek 29 października Najlepszy Rachmistrz Ekonomika otrzymał swoją  słodką nagrodę.

• Lektury "od deski do deski"

W rozwiązywaniu quizu 29 października wzięło udział 15 czytelniczek i czytelników. W tym roku odgadywano cytaty 20 książek z fantastyki. Test rozwiązał bezbłędnie Michał Tragarz z kl. 4c, II miejsce zajęła Katarzyna Kośniowska z kl. 2g2, a III miejsce Paulina Kamińska z kl. 1c1. Nagrodami były książki Noblistki Olgi Tokarczuk.

• Podaruj książkę bibliotece

Niestety, w tym roku czytelnicy nie podarowali nam żadnej książki w październiku.

Dodatkowym punktem obchodów MMBS było międzyszkolne spotkanie nauczycielek bibliotekarek, które zorganizowały koleżanki z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1. Zebranie to odbyło się w poniedziałek 28 października o godz. 11:00. Oprócz świętowania bibliotekarki dyskutowały o swoich sukcesach i trudnościach oraz wymieniły się doświadczeniami w propagowaniu czytelnictwa. Koleżanki z "Mechanika" zaproponowały też zorganizowanie międzyszkolnego konkursu dla naszych czytelników.

Październik został ustanowiony miesiącem świątecznym dla bibliotek szkolnych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Świętować zaczęto w 1999 r. (początkowo był to jeden dzień, od 2008 r. - cały miesiąc). Nasza biblioteka organizuje obchody od 2004 r. – czyli w tym roku po raz szesnasty.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom, którzy wzięli udział w imprezach świątecznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i korzystania z naszych zbiorów!

Zapraszamy do udziału w bibliotecznych imprezach - nie tylko w październiku!

Wyświetleń: 442 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Listopad 2019  »