Pod koniec maja szkolny księgozbiór wzbogacił się o nowe książki. Jeżeli nie zdążycie ich przeczytać w czerwcu, to możecie je wypożyczyć na wakacje. Zakupiłyśmy 20 książek, w tym 15 beletrystycznych. W fabułach fikcyjnych dominuje literatura sensacyjno-kryminalna. Wśród nowości znalazły się książki z nagrodami literackimi, poradniki dla nastolatków i biografie. Zapraszamy do lektury!
Dla miłośników klasycznej fantastyki zakupiłyśmy "Bajki robotów" Stanisława Lema, patrona 2021 roku - na półkach mamy starsze wydania innych jego powieści.
"Orkan depresja" Ewy Nowak to powieść, która została wybrana Książką Roku 2020 przez Polską Sekcję IBBY. Porusza ona ważny temat - problemy nastolatków chorych na depresję, mających myśli samobójcze. Czytelnik może też znaleźć informacje, gdzie zwrócić się po pomoc w takiej sytuacji.
Pomocą dla młodzieży będą też 2 poradniki: "Szkoła bohaterek i bohaterów" Przemka Staronia oraz "Lęk i zamartwianie się u nastolatków" Lisy M. Schab. Również książka obrazkowa "Chłopiec, kret, lis i koń" Charliego Mackesy może wspomóc w trudnych chwilach.
"Siedem odcieni miłości" to zbiór opowiadań polskich autorek o różnych odmianach miłości. Natomiast "Nigdy nie jesteś sama" Renaty Adwent to pełna ciepła historia o rodzinie i siostrzanych więzach.
"Chmura" Claudi Pietschmann to młodzieżowy thriller przestrzegający przed niebezpiecznymi związkami nawiązanymi online. Natomiast z kryminałem "Prosta sprawa" Wojciecha Chmielarza przeniesiemy się w Karkonosze. Również w tamtych rejonach, ale jeszcze w czasach, gdy należały do Niemiec, toczy się opowieść Magdy Knedler "Nikt ci nie uwierzy". To historia dziedziczki fortuny, która w opresyjnym systemie prawnym zostaje wykorzystana i przeżywa koszmar.
Niemieckie współczesne wiejskie realia są miejscem "Snu o okapi" Mariany Leky (tytuł oryginalny "Co można stąd zobaczyć"). Autorka z humorem i empatią opowiada o sile przyjaźni, o lęku i stracie oraz o pułapkach codzienności. Zupełnie inna atmosfera panuje w holenderskiej wsi opisanej w "Niepokój przychodzi o zmierzchu". Młoda pisarka Marieke Lucas Rijneveld otrzymała za tę powieść International Booker Prize 2020. W obu powieściach pokazany jest świat widziany oczyma dziewczynek, które na początku utworu tracą bliską osobę.
Fani pisarstwa Remigiusza Mroza mogą sięgnąć po "Turkusowe szale". To wznowienie jednej z pierwszych jego powieści - sensacyjno- szpiegowska historia, której akcja toczy się wśród polskich lotników podczas bitwy o Anglię. Natomiast "Dobry doktor z Warszawy" Elizabeth Gifford opowiada o miłości Zofii i Miszy w warszawskim getcie - mamy nadzieję, że ta książka przybliży również postać Janusza Korczaka.
Biograficzne opowieści o rodzie Łubieńskich z pobliskiego Zasowa Macieja Łubieńskiego otrzymały Nagrodę Historyczną tygodnika "Polityka" - "Portret rodziny z czasów wielkości" to saga o nietuzinkowych przodkach autora.
Czytelnikom zainteresowanym współcześnie żyjącymi osobami polecamy wspomnienia syna obecnego prezydenta USA. Hunter Biden w "Samych pięknych rzeczach" opisuje trudne chwile swoje (koszmar uzależnienia) i swojej rodziny (matkę i siostrę stracił w dzieciństwie).
I na koniec "Przychodzi Platon do doktora" Thomasa Catharta i Daniela Kleina, czyli filozofia w żartach. Książkę polecamy tym, którzy lubią filozofię i tym, którzy uważają ją za nudziarstwo.
Zapraszamy do lektury!!!
|