Piątek, 2024-03-29, 12:52

Główna » 2020 » Listopad » 17 » Nowe książki w bibliotece
Nowe książki w bibliotece

Pusto w szkolnej bibliotece. Chociaż mamy dyżury, nie ma czytelników, zresztą wtedy mają zdalne lekcje. Czekamy więc z niecierpliwością, kiedy bezpieczny powrót uczniów do szkół będzie możliwy.  Na Wasz powrót do stacjonarnej nauki czekają też książki. Nowe  zakupy dotarły do biblioteki jeszcze w październiku, ale nie zdążyłyśmy ich opracować i wypożyczyć przed zamknięciem szkoły.

Wśród nowości mamy "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka. Ten młody pisarz (urodził się w 1987 r.) pochodzi z Dębicy i ta powieść przyniosła mu tegoroczną Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (najlepsza powieść fantasy). Powieść opowiada - w sposób baśniowy: "Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata" /prof. P. Próchniak, przew. jury Nagrody Nike/ - o losach Jakuba Szeli, przywódcy rabacji galicyjskiej 1846 r., który pochodził z naszej okolicy, z pobliskiej Smarżowej.

Wśród nowości mamy też prequel trylogii "Igrzyska śmierci", dowiecie się z niego o młodości Coriolanusa Snowa. Dystopią jest również "Księga Joanny" - po globalnym kataklizmie ludzkość czeka zagłada, a świat może ocalić tylko Wybawicielka, wojowniczka Joanna. "W głębi lasu" H. Cobena to thriller - przeszłość wraca po 20 latach - na podstawie tej książki powstał serial Netflixa z polską obsadą. Czytelniczki Lucindy Riley (autorki bestsellerowej sagi "Siedem sióstr") znajdą 2 inne, równie fascynujące, jej powieści. "Zemsta i przebaczenie" to kolejny zbiór opowiadań lubianego przez nasze Czytelniczki francuskiego pisarza E.-E. Schmitta. Elena Ferrante to pseudonim tajemniczej włoskiej pisarki (lub pisarza), autorki cyklu neapolitańskiego (zekranizowana "Genialna przyjaciółka") - a w naszym księgozbiorze  jej utwory reprezentuje "Zakłamane życie dorosłych". "Żółty dom" to wspomnienia - reportaż, nagrodzony w 2019 r. National Book Award, opisuje dzieje afroamerykańskiej rodziny w Nowym Orleanie. "Zaczytana i bestia" oraz "Dziesięć tysięcy drzwi" to utwory, w których ważna rolę odgrywają książki - cała biblioteka lub jedna szczególna. I jeszcze kolejna powieść autorki "Dotyku Julii" - "Gdyby ocean nosił twoje imię" opowiada o nastolatce muzułmance w Ameryce po zamachu terrorystycznym 11 września 2001 r., Shirin musi zmierzyć się z rasizmem i nietolerancją.

Wśród nowości mamy 12 książek popularnonaukowych. Są to w większości książki psychologiczne, poradniki, które pomagają w trudnych czasach uporać się ze stresem, natłokiem złych depresyjnych myśli, dodadzą energii i nauczą pokonywać trudności życia. Natomiast w "Do boju!" M. Roach opowiada, jak nauka pomaga żołnierzom przetrwać w skrajnych warunkach stresu i wojny. Natomiast w "Światach równoległych" dziennikarz naukowy Ł. Lamża bada zagadnienia pseudonauki i teorie spiskowe.

Wzbogacił się również nasz księgozbiór poświęcony Januszowi Korczakowi. Zainteresowani mogą sięgnąć po monografię przybliżająca pedagogikę Korczaka, która do dziś jest inspiracją dla wielu wychowawców. "Mniej strachu" to książka opisująca codzienne życie dzieci Domu Sierot podczas okupacji - aż do ostatniej drogi na Umschlagplatz.

Zapraszamy do lektury!

Wyświetleń: 303 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0