21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna organizuje konkurs Mistrz Mowy Ojczystej. A ponieważ święto wypadło nam podczas ferii zimowych przesunęłyśmy imprezę na pierwszy tydzień marca 2025 r. To była już ósma edycja naszego konkursu i po raz ósmy mamy Mistrzynię Języka Ojczystego - w 2025 r. została nią ponownie Dominika Zięba z kl. 4f.
Konkurs odbył się w czwartek 6 marca na lekcji 2. o godz. 8:50 w sali nr 20. W tym roku zgłosiło się mało chętnych do sprawdzenia swych umiejętności językowych - zaledwie 15 osób z klas III i IV - ale do rozwiązania quizu przystąpiło już tylko 11 dziewcząt (akces zgłosił tylko jeden uczeń, znalazł się jednak w grupie tych, co na konkurs nie dotarli).
W konkursie sprawdzamy wiedzę językową młodzieży, która wpływa na kompetencję językową (zdolność do poprawnego tworzenia oraz rozumienia wypowiedzi w danym języku), a także na kompetencje komunikacyjne (umiejętność posługiwania się językiem w sytuacjach społecznych).
"Bo błąd w mowie - to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz..."
/Janusz Korczak/
Nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Trzeba więc go pielęgnować i ćwiczyć, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego nam o tym przypomina. Uczennice rozwiązywały pisemny quiz polonistyczny, który składał się z 15 zadań. Uczestniczki musiały się wykazać praktyczną znajomością reguł polszczyzny oraz kreatywnością w ich stosowaniu. Zadania wymagały bowiem bogatego słownictwa, wiedzy geograficzno-ortograficznej, znajomości przysłów i związków frazeologicznych oraz umiejętności poprawiania błędów językowych. Tegoroczny quiz okazał się trudny, bo nikt nie zdobył kompletu punktów.
Wyniki konkursu:
I miejsce i tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej - Dominika Zięba z kl. 4f.

II miejsce - Wiktoria Szewc z kl. 3ab.

III miejsce: Milena Ozga z kl. 4r.

Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i karty prezentowe empiku ufundowane przez Stowarzyszenie "Przyjaciół Ekonomika". Ceremonia odbyła się 15 marca - pan Dyrektor wręczył nagrody i pogratulował uczennicom sukcesu.


Dominika po raz drugi brała udział w naszym konkursie - wcześniej w 2022 r. w kl. I i wtedy też zdobyła tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej.
Pozostałe uczestniczki zajęły następujące miejsca:
IV miejsce - Faustyna Studniarz z kl. 3ab;
V miejsce - Zuzanna Maciuba z kl. 3ab;
VI miejsce - Tatiana Romańska z kl. 3g1 i Daria Misiaszek z kl. 4f;
VIII miejsce - Patrycja Szczepanek z kl. 4f;
IX miejsce - Wiktoria Kargula z kl. 3g1;
X miejsce - Amelia Flaga z kl. 3g1;
XI miejsce - Magdalena Piątek z kl. 4r.
Wszystko wskazuje, że to dziewczęta lepiej władają ojczystym językiem, mają lepsze kompetencje językowe i komunikacyjne. To one zdobywały w kolejnych latach tytuł mistrzowski, więc może konkurs powinien zmienić nazwę na "Mistrzyni Mowy Ojczystej"? Chłopcy rzadziej biorą udział w tym konkursie i nie zdobywają czołowych miejsc. Wśród laureatów "na podium" od 2017 r. znalazł się tylko jeden uczeń - w 2023 r. był to Kacper Socha z obecnej kl. 4c.
Gratulujemy Zwyciężczyniom naszego quizu!
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom!
Zapraszamy do udziału
w kolejnych konkursach i imprezach bibliotecznych!
|