Wtorek, 2021-03-09, 10:27
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 77
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2019 » Marzec » 5 » Mistrz Mowy Ojczystej 2019
16:47
Mistrz Mowy Ojczystej 2019

 Natalia Ciesielska z kl. 3c najlepiej rozwiązała quiz polonistyczny i zdobyła tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej w 2019 roku! Biblioteka, wraz ze Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika", organizuje ten konkurs z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Z powodu ferii odbył się on dopiero 4 marca i wzięło w nim udział 23 uczniów z klas I-III. Uczestnicy najwięcej trudności mieli ze znajomością przysłów, które przecież są "mądrością narodów"!

Po raz kolejny wspólnie z polonistami i Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika" biblioteka szkolna z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowała konkurs "Mistrz Mowy Ojczystej".  Do udziału zaproszono przedstawicieli klas I-III.  W konkursie wystartowało 14 uczennic i 9 uczniów.  Impreza odbyła się w poniedziałek 4 marca 2018 roku na 5. lekcji (o godz. 1135) w sali nr 20.

Uczniowie rozwiązywali pisemny quiz polonistyczny, który  składał się z 15 zadań. Uczestnicy musieli się wykazać praktyczną znajomością reguł polszczyzny oraz kreatywnością w ich stosowaniu. Zadania wymagały bowiem bogatego słownictwa, znajomości przysłów i związków frazeologicznych oraz umiejętności poprawiania błędów językowych.

Wyniki konkursu:

I miejsce i tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej - Natalia Ciesielska z kl. 3c.

II miejsce - Paulina Żmuda z kl. 1b.

III miejsce: Aleksandra Rynkar z kl. 1a.

Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i książki ufundowane przez Stowarzyszenie "Przyjaciół Ekonomika". Ceremonia odbyła się w czwartek 14 marca - pan Dyrektor wręczył nagrody i pogratulował uczennicom sukcesu. Niestety, w tym dniu zabrakło Natalii, która była nieobecna w szkole. Staje się już tradycją konkursów bibliotecznych to, że brakuje nam kompletu laureatów na pamiątkowym zdjęciu.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze:

IV miejsce - Kacper Kulig z kl. 1b;

V miejsce - Kinga Papiernik z kl. 2a;

VI miejsce - Veronika Tomasiewicz z kl. 1a;

VII miejsce - Barbara Ciepiela z kl. 1r i Artur Flaga z kl. 3r;

IX miejsce - Agnieszka Chłopek z kl. 1r i Magdalena Pych z kl. 1b.

Quiz okazał się trudny, nikt nie zdobył kompletu punktów, ale po raz kolejny prawdziwą "piętą Achillesa" okazały się polskie przysłowia. Jedynie Paulina Żmuda, laureatka drugiego miejsca, zdobyła komplet punktów w tych zadaniach.

A oto przysłowia i powiedzenia, które sprawiły taką trudność naszym uczniom:

  • Nie miała baba kłopotu, kupiła sobie prosię.
  • Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą.
  • Słowo się rzekło, kobyłka u płota.
  • Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.
  • Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
  • Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
  • Pan każe, sługa musi.
  • Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Przysłowia są swoistą formą literacką wywodzącą się z mowy potocznej. Te jednozdaniowe stwierdzenia, pouczenia są często rymowane. Są świadectwem tradycji ludowej, ale i historycznej, kulturowej. Wykorzystują konkretne sytuacje i wyobrażenia, żeby wyrazić bardziej ogólne prawdy i niosą przesłanie moralne. Stanowią skarbnicę wskazówek i porad na różne okoliczności życia. Znane są powszechnie (ale nie wśród naszych uczniów niestety!) i trwają przez wieki, czasami w odległych regionach świata.

Przysłowie o kobyłce  przypomina, że należy dotrzymywać danego słowa. Pochodzi z XVII-wiecznej anegdoty o szlachcicu i królu Janie III Sobieskim.

Prowincjusz wybrał się do Warszawy, żeby wystarać się o urząd dla siebie na dworze. W drodze chełpił się przed nieznanym mu wielmożą i tak był pewny swego sukcesu, że jeśliby zaszczytu nie uzyskał obiecał swoją kobyłkę w ogon pocałować. W stolicy okazało się, że nieznany mu podróżny to król właśnie. Władca go rozpoznał i zapytał, cóż on teraz zrobi, gdy urzędu nie dostanie. Rezolutny szlachcic odpowiedział: "Słowo się rzekło, Wasza Królewska Mość, kobyłka u płotu..." Król nagrodził chęć wypełnienia obietnicy przez poddanego i właśnie za niesprzeniewierzenie się danemu słowu przyznał mu urząd. Przysłowie to dedykujemy specjalnie naszym czytelnikom, którzy deklarują zwrot przetrzymywanych książek i nie są słowni...

Gratulujemy Zwyciężczyniom naszego quizu!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom!

Zapraszamy do udziału

w kolejnych konkursach i imprezach bibliotecznych!

 

Wyświetleń: 234 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Marzec 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Copyright MyCorp © 2021
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz