Natalia Ciesielska z kl. 3c najlepiej rozwiązała quiz polonistyczny i zdobyła tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej w 2019 roku! Biblioteka, wraz ze Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika", organizuje ten konkurs z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Z powodu ferii odbył się on dopiero 4 marca i wzięło w nim udział 23 uczniów z klas I-III. Uczestnicy najwięcej trudności mieli ze znajomością przysłów, które przecież są "mądrością narodów"!
Po raz kolejny wspólnie z polonistami i Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika" biblioteka szkolna z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowała konkurs "Mistrz Mowy Ojczystej". Do udziału zaproszono przedstawicieli klas I-III. W konkursie wystartowało 14 uczennic i 9 uczniów. Impreza odbyła się w poniedziałek 4 marca 2018 roku na 5. lekcji (o godz. 1135) w sali nr 20.
Uczniowie rozwiązywali pisemny quiz polonistyczny, który składał się z 15 zadań. Uczestnicy musieli się wykazać praktyczną znajomością reguł polszczyzny oraz kreatywnością w ich stosowaniu. Zadania wymagały bowiem bogatego słownictwa, znajomości przysłów i związków frazeologicznych oraz umiejętności poprawiania błędów językowych.
Wyniki konkursu:
I miejsce i tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej - Natalia Ciesielska z kl. 3c.
II miejsce - Paulina Żmuda z kl. 1b.
III miejsce: Aleksandra Rynkar z kl. 1a.
Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i książki ufundowane przez Stowarzyszenie "Przyjaciół Ekonomika". Ceremonia odbyła się w czwartek 14 marca - pan Dyrektor wręczył nagrody i pogratulował uczennicom sukcesu. Niestety, w tym dniu zabrakło Natalii, która była nieobecna w szkole. Staje się już tradycją konkursów bibliotecznych to, że brakuje nam kompletu laureatów na pamiątkowym zdjęciu.
W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze:
IV miejsce - Kacper Kulig z kl. 1b;
V miejsce - Kinga Papiernik z kl. 2a;
VI miejsce - Veronika Tomasiewicz z kl. 1a;
VII miejsce - Barbara Ciepiela z kl. 1r i Artur Flaga z kl. 3r;
IX miejsce - Agnieszka Chłopek z kl. 1r i Magdalena Pych z kl. 1b.
Quiz okazał się trudny, nikt nie zdobył kompletu punktów, ale po raz kolejny prawdziwą "piętą Achillesa" okazały się polskie przysłowia. Jedynie Paulina Żmuda, laureatka drugiego miejsca, zdobyła komplet punktów w tych zadaniach.
A oto przysłowia i powiedzenia, które sprawiły taką trudność naszym uczniom:
- Nie miała baba kłopotu, kupiła sobie prosię.
- Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą.
- Słowo się rzekło, kobyłka u płota.
- Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.
- Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
- Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
- Pan każe, sługa musi.
- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Przysłowia są swoistą formą literacką wywodzącą się z mowy potocznej. Te jednozdaniowe stwierdzenia, pouczenia są często rymowane. Są świadectwem tradycji ludowej, ale i historycznej, kulturowej. Wykorzystują konkretne sytuacje i wyobrażenia, żeby wyrazić bardziej ogólne prawdy i niosą przesłanie moralne. Stanowią skarbnicę wskazówek i porad na różne okoliczności życia. Znane są powszechnie (ale nie wśród naszych uczniów niestety!) i trwają przez wieki, czasami w odległych regionach świata.
Przysłowie o kobyłce przypomina, że należy dotrzymywać danego słowa. Pochodzi z XVII-wiecznej anegdoty o szlachcicu i królu Janie III Sobieskim.
Prowincjusz wybrał się do Warszawy, żeby wystarać się o urząd dla siebie na dworze. W drodze chełpił się przed nieznanym mu wielmożą i tak był pewny swego sukcesu, że jeśliby zaszczytu nie uzyskał obiecał swoją kobyłkę w ogon pocałować. W stolicy okazało się, że nieznany mu podróżny to król właśnie. Władca go rozpoznał i zapytał, cóż on teraz zrobi, gdy urzędu nie dostanie. Rezolutny szlachcic odpowiedział: "Słowo się rzekło, Wasza Królewska Mość, kobyłka u płotu..." Król nagrodził chęć wypełnienia obietnicy przez poddanego i właśnie za niesprzeniewierzenie się danemu słowu przyznał mu urząd. Przysłowie to dedykujemy specjalnie naszym czytelnikom, którzy deklarują zwrot przetrzymywanych książek i nie są słowni...
Gratulujemy Zwyciężczyniom naszego quizu!
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom!
Zapraszamy do udziału
w kolejnych konkursach i imprezach bibliotecznych!
|