Czwartek, 2024-03-28, 20:40

Główna » 2018 » Marzec » 3 » Mistrz Mowy Ojczystej 2018
Mistrz Mowy Ojczystej 2018

Daria Szewc z kl. 3b zdobyła tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej w 2018 roku. Tym razem konkurs polonistyczny odbył się z tygodniowym poślizgiem - zamiast w Dzień Języka Ojczystego - dopiero 28 lutego. W językowych potyczkach wzięło udział 25 uczniów z dwunastu klas, od pierwszej do trzeciej.

"Źle mówić lub pisać - to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle nim mówią." /Janusz Korczak/

Biblioteka szkolna wraz z polonistami i Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika" z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowała konkurs "Mistrz Mowy Ojczystej".  Do udziału zaproszono przedstawicieli klas I-III.  W konkursie wystartowało 17 uczennic i 8 uczniów.  Impreza odbyła się w środę 28 lutego 2018 roku na 3. lekcji (o godz. 940) w sali nr 20.

Uczniowie rozwiązywali pisemny quiz polonistyczny. Składał się on z 15 zadań wymagających między innymi znajomości przysłów i związków frazeologicznych, poprawiania błędów językowych oraz wiedzy biologiczno-ortograficznej, a nawet geograficznej. Uczestnicy musieli się wykazać praktyczną znajomością reguł polszczyzny oraz kreatywnością w ich stosowaniu.

Wyniki konkursu:

I miejsce i tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej - Daria Szewc z kl. 3b.

II miejsce - Gabriela Wodzień z kl. 2g1.

III miejsce: Dominika Czepiel z kl. 3g2.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze:

IV miejsce - Weronika Lesiak z kl. 2a;

V miejsce - Patrycja Czapla z kl. 3r;

VI miejsce - Paweł Rusztowicz z kl. 3a;

VII miejsce - Karol Szpara z kl. 1a;

VIII miejsce - Kinga Mroczek z kl. 3b i Rafał Sumień z kl. 2a;

X miejsce - Krystian Wróbel z kl. 1g1.

Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i książki ufundowane przez Stowarzyszenie "Przyjaciół Ekonomika". Ceremonia odbyła się 13 marca - pan Dyrektor wręczył nagrody i pogratulował uczennicom sukcesu.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został proklamowany na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

W bieżącym roku, kiedy obchodzona jest 70. rocznica przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, warto także przypomnieć jej Artykuł 2, mówiący, że: „Każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.”

Gratulujemy Zwyciężczyniom naszego quizu!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom!

Zapraszamy do udziału

w kolejnych konkursach i imprezach bibliotecznych!

Wyświetleń: 840 | Dodał: MaGa | Rating: 5.0/1
«  Marzec 2018  »