Natalia Jamroch z kl. 1b zdobyła tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej wygrywając konkurs z okazji Dnia Języka Ojczystego. Święto to obchodzimy 21 lutego i właśnie we wtorek uczniowie z klas I-III rozwiązywali pisemny quiz polonistyczny. Składał się on z 15 zadań wymagających znajomości przysłów i związków frazeologicznych, poprawiania błędów językowych oraz wiedzy biologiczno-ortograficznej.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został proklamowany na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych.
Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
Biblioteka szkolna wraz z polonistami i Stowarzyszeniem Przyjaciół "Ekonomika" postanowiła uczcić to święto organizując konkurs "Mistrz Mowy Ojczystej". Do udziału zaproszono przedstawicieli klas I-III. W konkursie wystartowało 17 uczennic i 2 uczniów (zabrakło przedstawicieli kl. 2a i 1r). Młodzież rozwiązywała quiz - musiała się wykazać praktyczną znajomością reguł naszego języka oraz kreatywnością w jego stosowaniu. Impreza odbyła się na 6. lekcji (o godz. 1230) w sali nr 7.
Wyniki konkursu:
I miejsce i tytuł Mistrzyni Mowy Ojczystej - Natalia Jamroch z kl. 1b.
II miejsce - Natalia Kubik z kl. 3r.
III miejsce: Patrycja Czapla z kl. 2r.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się we wtorek 28 lutego. Dyplomy i nagrody wręczył laureatkom p. dyr. Krzysztof Górecki. Książki ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół "Ekonomika".
W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze:
IV miejsce - Karolina Piróg z kl. 3a i Daria Szewc z kl. 2b;
VI miejsce - Gabriela Wodzień z kl. 1g1;
VII miejsce - Dominika Czepiel z kl. 2g2;
VIII miejsce - Aleksandra Woźniak z kl. 1c;
IX miejsce - Gabriela Gajewska z kl. 3c;
X miejsce - Paulina Jałowiec z kl. 1b.
Quiz okazał się trudny, nikt nie zdobył kompletu punktów, ale prawdziwą "piętą Achillesa" okazały się polskie przysłowia. Jedynie Dominika Czepiel z kl. 2g2 zdobyła komplet punktów w tych zadaniach.
A oto przysłowia, które sprawiły taką trudność naszym uczniom:
1. Dokończ przysłowia:
a) Kruk krukowi...
b) Lepiej z mądrym zgubić...
c) Kto się boi wilka...
d) Nie czas żałować róż...
e) Gdzie drwa rąbią...
2. Podaj początek przysłowia:
a) ... taka płaca.
b) ... tam babę pośle.
c) ... ma swój czubek.
d) ... poznajemy w biedzie.
e) ... aż nie przeskoczysz.
Gratulujemy Zwyciężczyniom naszego quizu!
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom!
Zapraszamy do udziału
w kolejnych konkursach i imprezach bibliotecznych!
|