Piątek, 2024-04-19, 15:46

Główna » 2015 » Wrzesień » 28 » Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

"BIBLIOTEKA RZĄDZI!" - to tegoroczne hasło październikowych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym okresie zapraszamy naszych czytelników do włączenia się w działania biblioteki.

Na tegoroczne obchody przygotowałyśmy różne niespodzianki i przedsięwzięcia, z których szczególnie polecamy uwadze czytelników: quiz literacki Lektury "od deski do deski", kwestę na odbudowę szkoły w Nepalu oraz coroczną akcję Podaruj książkę bibliotece.

Lektury "od deski do deski":

"od deski do deski", czyli od pierwszego do ostatniego zdania. W naszej zabawie nie będziemy sprawdzać znajomości całej lektury, ale tylko umiejętność przyporządkowania zdania rozpoczynającego i kończącego utwór do konkretnego dzieła. Uczestnikami quizu mogą więc być uczniowie zarówno klas starszych, jak i młodszych, ponieważ sama czynność przeczytania lektury nie jest wymagana, a również nie gwarantuje, że konkursowe zdania zostaną nam w pamięci. Najlepiej po prostu sprawdzić (choćby w szkolnej bibliotece), jak się która lektura zaczyna i jakim zdaniem kończy. Chętni mogą się zgłaszać do wtorku 20 października.

Pomóż uczniom w Nepalu - zbiórka pieniędzy:

25 kwietnia 2015 r. trzęsienie ziemi o sile 7,8o Richtera nawiedziło Nepal i dotknęło ponad 8 mln mieszkańców tego małego i biednego państwa. Zniszczeniu uległo wiele budynków, wśród nich ok. 5000 szkół zostało zburzonych. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (IASL) apeluje o pomoc w odbudowie bibliotek szkolnych w Nepalu. My proponujemy zbiórkę pieniędzy na odbudowę wiejskiej szkoły w Bakrang-6. Szkołę w tej miejscowości, do której uczęszczało 300 uczniów, postanowiło odbudować Stowarzyszenie "Lepszy Świat" oraz podróżnik Maciej Pastwa. Prace rozpoczną się w listopadzie po zakończeniu pory deszczowej.

Podaruj książkę bibliotece:

jak co roku, biblioteka organizuje zbiórkę książek wśród uczniów i nauczycieli. Jeżeli macie w domu niepotrzebną książkę, która mogłaby wzbogacić nasz księgozbiór (lektura, powieść dla młodzieży, literatura popularno-naukowa itp.) prosimy o nieodpłatne przekazanie jej dla biblioteki szkolnej. Dzięki naszej akcji w ubiegłych latach pozyskałyśmy wiele ciekawych i wartościowych tytułów, które ucieszyły naszych czytelników. Zbiórka trwa przez cały miesiąc.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (IASL), początkowo świętowano jeden dzień, od 2008 r. jest to cały październik.

Odwiedź bibliotekę w październiku!

Zapraszamy do włączenia się w nasze działania!

Weź udział w lekturowym quizie!

Pomóż odbudować szkołę w Nepalu!

Wzbogać księgozbiór Twojej szkolnej biblioteki!

Wyświetleń: 869 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Imię *: