Od 2000 roku obchodzimy 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku organizatorzy zaproponowali temat: „Wspieranie wielojęzyczności na rzecz integracji społecznej i przeciw wykluczeniom w edukacji”. W ramach świętowania tego Dnia w szkole organizujemy, wraz ze Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika", konkurs "Mistrz Mowy Ojczystej". Zapraszamy naszych Czytelników do wzięcia udziału w quizie online i sprawdzenia swoich polonistycznych umiejętności.
W tym roku - z racji zdalnego trybu nauczania - konkurs polega na rozwiązaniu quizu polonistycznego online. Pytania wymagają znajomości przysłów i związków frazeologicznych, umiejętności poprawiania błędów językowych oraz wiedzy o zasadach ortografii. Uczestnicy muszą też wykazać się praktyczną znajomością reguł polszczyzny oraz kreatywnością w ich stosowaniu. Link do quizu zostanie przesłany uczniom poprzez dziennik elektroniczny - chętni będą mogli go rozwiązać w wyznaczonym czasie. Osoba, która najlepiej rozwiąże quiz otrzyma tytuł Mistrza/Mistrzyni Mowy Ojczystej 2021
Główną ideą International Mother Language Day jest upowszechnianie wiedzy na temat bogactwa różnorodności językowej świata i jej znaczenia dla ochrony różnorodności kulturowej, a także dla zrównoważonego rozwoju społeczeństw i całej Planety. Dzień służy także promocji szeroko pojętej wielojęzyczności, a co za tym idzie – podkreśleniu roli nauki języków obcych w edukacji.
Tegoroczna edycja przypada na okres wzmożonej aktywności pandemii COVID-19, dokonującej bezprecedensowych strat i zakłóceń w funkcjonowaniu systemów edukacyjnych na całym świecie. Przyczynia się także do dalszego pogłębienia istniejących od dawna zjawisk nierówności w dostępie do edukacji, prowadzących do marginalizacji i wykluczeń z życia społecznego. Temat Dnia „Wspieranie wielojęzyczności na rzecz integracji społecznej i przeciw wykluczeniom w edukacji” podkreśla rolę zarówno języków ojczystych, jak i wielojęzyczności jako czynników sprzyjających integracji społecznej i inkluzywności w edukacji. Bez nich niemożliwe jest osiągnięcie głównego założenia Agendy 2030 dla zrównoważonego rozwoju, aby nikogo nie pozostawić w tyle. Edukacja, której podstawą jest język ojczysty, czy, ściślej mówiąc – język matczyny – pierwszy z którym człowiek ma do czynienia – musi rozpoczynać się od najwcześniejszych lat, jeśli ma stać się fundamentem rozwoju, a także wyższych etapów nauki, częstokroć w innym już języku.
|