Piątek, 2024-03-29, 11:29

Główna » 2020 » Luty » 21 » Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

"Języki bez granic" to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Świętujemy go 21 lutego i zaczyna on obchody Miesiąca Języka Ojczystego.

Z tej okazji wraz ze Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika" organizujemy konkurs "Mistrz Mowy Ojczystej". Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w quizie i sprawdzenia swoich umiejętności polonistycznych.

Konkurs polega na rozwiązaniu pisemnego quizu polonistycznego, który składa się z zadań wymagających znajomości przysłów i związków frazeologicznych, umiejętności poprawiania błędów językowych oraz wiedzy o zasadach ortografii. Uczestnicy muszą też wykazać się praktyczną znajomością reguł polszczyzny oraz kreatywnością w ich stosowaniu.

Konkurs odbędzie się w czwartek 5 marca

o godz. 800 w sali 7.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - International Mother Language Day - został proklamowany na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, 17 listopada 1999 roku, główną ideą obchodów jest podkreślenie znaczenia różnorodności językowej dla ochrony różnorodności kulturowej świata, a także dla rozwoju zrównoważonego społeczeństw.

Na datę święta wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Hasło tegoroczne podkreśla znaczenie języków lokalnych, często wspólnych dla społeczności po obu stronach granicy, dla budowania pokojowych relacji między nimi, a także dla ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego. Wspólnota kultur i języków to częste zjawisko wśród lokalnych społeczności w Afryce Podsaharyjskiej czy Ameryce Łacińskiej.

Wyświetleń: 402 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Luty 2020  »