Środa, 2024-04-24, 11:33

Główna » 2019 » Luty » 20 » Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Po raz dwudziesty 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka wraz ze Stowarzyszeniem "Przyjaciół Ekonomika" organizuje konkurs "Mistrz Mowy Ojczystej". Do udziału w nim zapraszamy przedstawicieli klas I-III. W tym roku konkurs odbędzie się dopiero w poniedziałek 4 marca.

Konkurs polega na rozwiązaniu pisemnego quizu polonistycznego, który składa się z zadań wymagających znajomości przysłów i związków frazeologicznych, umiejętności poprawiania błędów językowych oraz wiedzy o zasadach ortografii. Uczestnicy muszą też wykazać się praktyczną znajomością reguł polszczyzny oraz kreatywnością w ich stosowaniu.

Zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zapisywanie się w bibliotece do piątku 1 marca 2019 r.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - International Mother Language Day - został proklamowany na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, 17 listopada 1999 roku, główną ideą obchodów jest podkreślenie znaczenia różnorodności językowej dla ochrony różnorodności kulturowej świata, a także dla rozwoju zrównoważonego społeczeństw.

Na datę święta wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

W bieżącym roku obchody Dnia powiązane są ściśle z proklamowanym na 2019 Rokiem Języków Rdzennych, a ich tematem przewodnim jest: „Znaczenie języków rdzennych dla rozwoju, budowania pokoju na świecie i pojednania”.

W Polsce mieszkają obywatele należący do kilkunastu mniejszości narodowych i etnicznych. Chociaż nie wszyscy mówią w swoich językach rodzimych, Konstytucja RP w art. 35 gwarantuje im wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury, w tym prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Polskiego Komitetu ds UNESCO

Wyświetleń: 701 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Imię *: