Czwartek, 2024-04-25, 05:08

Główna » 2018 » Październik » 27 » Lektury "od deski do deski" 2018
Lektury "od deski do deski" 2018

Przez cały rok 2018 świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i z tej okazji odbywa się wiele imprez. Postanowiliśmy i nasz konkurs włączyć do obchodów tego ważnego wydarzenia. Dlatego w czwartej edycji naszego bibliotecznego konkursu uczniowie musieli się wykazać znajomością literatury polskiej powstałej po 1918 roku. Quiz odbył się w czwartek 25 października i wzięło w nim udział 15 czytelników.

Chociaż do konkursu zgłosiło się początkowo ponad 30 chętnych, to większość zrezygnowała, kiedy dowiedziała się, że w tym roku trzeba przewertować aż 25 książek. To i tak mało - bo niektórzy zaproponowali "100 książek na stulecie"! Ostatecznie 25 października w sali nr 16 o godzinie 1135 do quizu przystąpiło 15 uczniów z sześciu klas od I do IV.

Określenie "od deski do deski" znaczy, że chodzi o całość, od początku do końca. My w naszej zabawie nie sprawdzaliśmy jednak znajomości tekstu całej lektury. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test, który polegał na przyporządkowaniu cytowanych zdań do właściwych utworów literackich.  Rozpoznać trzeba było zdanie rozpoczynające i kończące dane dzieło - czyli nasze "deski" (początek i koniec). Takie zasady umożliwiły udział w naszej zabawie i rywalizację na równych prawach uczniom klas I i starszym.

W tegorocznym "rocznicowym" konkursie na liście 25 utworów były wyłącznie dzieła polskie wydane po 1918 roku. Uczniowie musieli zajrzeć do książek pisarzy z okresu 20-lecia międzywojennego (J. Andrzejewski, J. Iwaszkiewicz, K. Makuszyński, S. Piasecki), powojennych (M. Hłasko, R. Kapuściński, T. Konwicki, St. Lem, J. J. Szczepański) i żyjących współcześnie (A. Brzezińska, A. Cieplak, J. Małecki, J. Pilch, O. Tokarczuk), znanych i trochę zapomnianych, o różnej tematyce - niekoniecznie związanych z historią Niepodległej. Niektóre zdania były bardzo krótkie, inne ciągnęły się aż na kilka linijek, były też takie, które nie pasowały do żadnego utworu z listy.

Okazało się, że ta edycja konkursu była trudniejsza niż zeszłoroczna - tylko jedna osoba zdobyła komplet punktów! W zeszłym roku takich uczestników było aż pięcioro.

A oto wyniki konkursu i nasi Laureaci:

I miejsce - Urszula Hendras, kl. 1g2 - 40 p.

II miejsce - Michał Tragarz, kl. 3c - 39 p.

III miejsce - Daria Szewc, kl. 4b - 37,5 p.

Zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe wręczył Dyrektor Szkoły p. Krzysztof Górecki.

Gratulujemy laureatom!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej zabawie!

Zapraszamy do korzystania ze szkolnego księgozbioru!

Wyświetleń: 726 | Dodał: MaGa | Rating: 5.0/1
«  Październik 2018  »