Czwartek, 2024-05-09, 13:31

Główna » 2023 » Listopad » 16 » Laureaci "Konkursu pięknego czytania" 2023
Laureaci "Konkursu pięknego czytania" 2023

W tym roku już po raz osiemnasty spotkaliśmy się na szkolnym konkursie promującym piękne czytanie. Triumfowała w nim zeszłoroczna zwyciężczyni. Konkurs odbył się w czwartek 16 listopada o godz. 8:50. Jury przewodniczył p. dyr. Krzysztof Górecki, a uczestnicy wystąpili przed widownią z kl. 3f i 2f.

Od 20 lat szkolna biblioteka, promując czytanie i zachęcając do relaksu z książką, zaprasza młodzież do rywalizacji w sztuce głośnego czytania wybranego fragmentu prozy. Pomysł na ten konkurs powstał w odpowiedzi na akcję Cała Polska czyta dzieciom. Fundacja ABCXXI od 2001 r. prowadzi tę kampanię i  uświadamia społeczeństwu pozytywny wpływ głośnego czytania na rozwój dzieci.  Żeby czytać dzieciom - trzeba umieć ładnie czytać. Dlatego zaczęłyśmy promować tę umiejętność wśród naszych Czytelników. Ale również dla lektora głośne czytanie ma wiele zalet - trenuje mózg, poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie twarzy i wzmacnia więzi między czytającymi i słuchaczami. Krótko mówiąc: wydłuża  życie i podnosi jego komfort.

Swój udział zgłosiło 14 uczniów z klas I-II i IV-V, ale w czwartek na trzeciej lekcji w sali nr 7 pojawiło się tylko 9 uczestników gotowych poddać się ocenie zarówno jury, jak i publiczności. Jury przewodził p. dyr. Krzysztof Górecki, a w składzie znalazły się także: polonistka p. Beata Baszak i bibliotekarki Małgorzata Cioch i Małgorzata Gawlik.

Każdy uczestnik samodzielnie wybrał sobie tekst do zaprezentowania - fragment prozy do ok. trzech minut czytania. Uczniowie wykorzystali książki zakupione z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jury oceniając występ brało pod uwagę bezbłędność i płynność czytania, prawidłową dykcję i intonację oraz interpretację tekstu.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników publiczność w tajnym głosowaniu wybrała swojego faworyta. Słuchacze byli zdecydowani, bo ich ulubienica znacznie wyprzedziła pozostałych nominowanych.

Nagrodę Publiczności otrzymała - Kornelia Połchowska z kl. 2g2.

Jury uznało, że najlepiej swoje teksty zaprezentowali:

I miejsce: Kornelia Połchowska z kl. 2g2

II miejsce: Amelia Łojek z kl. 5c1

III miejsce: Przemysław Rakowski z kl. 2g2

Laureaci I-III miejsca oraz Nagrody Publiczności otrzymali dyplomy oraz karty prezentowe empik-u zakupione ze środków NPRCz 2.0.

Jakie książki zaprezentowali uczniowie? Tematyka utworów była różnorodna. Kornelia czytała "Królową niczego" H. Black, Amelia "A gwiazdy niech płoną" D. Jawando, a Przemek "Numer drugi" D. Foenkinosa. Inni uczestnicy sięgnęli po "Wojnę makową" R. F. Kuang, "Zagubionego" K. Moseley, "Cud miód, Malina" A. Jadowskiej, "Flaw(less)" M. Łabęckiej, "Bez ciebie nie ma lata" J. Han i "Tak jest okej" N. LaCour.

Zdjęcia z imprezy zawdzięczamy Patrycji Szczepanek z kl. 3f - dziękujemy.

Gratulujemy Zwycięzcom,

a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie!

Zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki!

Wyświetleń: 62 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Listopad 2023  »