Sobota, 2024-04-27, 23:07

Główna » 2022 » Grudzień » 13 » Laureaci "Konkursu pięknego czytania" 2022
Laureaci "Konkursu pięknego czytania" 2022

Laureatką XVII Konkursu pięknego czytania została Kornelia Połchowska z kl. 1g2. Nagrodę Publiczności zdobył Filip Czarnawski z kl. 1ab. Konkurs - po pandemicznej przerwie - odbył się 13 grudnia 2022 r. Rozpoczął się o godz. 8:00 i mimo obfitych opadów śniegu dotarło na literacką rywalizację 6 uczestników.

Głośne czytanie przynosi wiele korzyści. Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom od ponad 20 lat prowadzi kampanię społeczną uświadamiającą pozytywny wpływ głośnego czytania dzieciom. Jednak  jest ono korzystne nie tylko dla słuchacza – również czytający czerpie z niego wielorakie pożytki. Głośne czytanie trenuje mózg, poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie twarzy, wzmacnia więzi – można wymieniać jeszcze wiele zalet. Krótko mówiąc: wydłuża  życie i podnosi jego komfort.

Z tych powodów biblioteka szkolna od lat organizuje Konkurs pięknego czytania promując czytelnictwo i zachęcając młodzież do tej formy relaksu.

W czasie pandemii odbył się tylko jeden konkurs, w formie wirtualnej (uczniowie nagrywali filmiki ze swoim czytaniem), a dwie próby jego przeprowadzenia skończyły się niepowodzeniem. W tym roku impreza się odbyła, rozpoczęła się o 800 w sali nr 6, była to siedemnasta edycja szkolnego konkursu. Jury składało się z polonistki prof. Beaty Baszak (przewodnicząca) i bibliotekarki Małgorzaty Gawlik. Do rywalizacji przystąpiło 6 uczniów z klas I. Przesłuchania konkursowe odbywały się w obecności publiczności z kl. 2f  .

Uczestnicy samodzielnie wybrali utwory prozatorskie, których fragmenty zaprezentowali podczas swoich wystąpień. Połowa czytanych tekstów była autorstwa kobiet i były to pisarki zagraniczne (M. Atwood, S. Meyer i J. K. Rowling). Czytani pisarze to akurat Polacy (W. Myśliwski, H. Sienkiewicz). Dwie lektorki wybrało powieść W pustyni i w puszczy i to różne fragmenty o porwaniu Stasia i Nel.

Uczniowie starannie przygotowali się do czytania i z przyjemnością przysłuchiwaliśmy się prezentowanym fragmentom. Ale – skoro to konkurs – musiano wybrać najlepszych. Niestety, jury mogło nagrodzić tylko 3 osoby. Publiczność również wybierała swojego faworyta - na każdego z uczestników oddano głosy, ale aż połowa widowni zagłosowała na zwycięzcę.

Laureatami XVII Konkursu pięknego czytania zostali:

I miejsce: Kornelia Połchowska z kl. 1g2

II miejsce: Filip Czarnawski z kl. 1ab

III miejsce: Oliwia Sobczyk z kl. 1g2

Nagroda Publiczności: Filip Czarnawski z kl. 1ab

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i karty prezentowe empiku ufundowane przez Radę Rodziców. Zwycięzcom gratulowała i nagrody wręczyła pani dyr. Maria Strzyż.

Gratulujemy Laureatom udanego występu

i życzymy dalszych sukcesów!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za wzięcie udziału w naszym konkursie!

Zapraszamy do rywalizacji w przyszłym roku!

Wyświetleń: 212 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Grudzień 2022  »