Środa, 2023-11-29, 07:23
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 84
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Główna » 2023 » Luty » 24 » Książki od Fundacji Powszechnego Czytania
07:44
Książki od Fundacji Powszechnego Czytania

 

Fundacja Powszechnego Czytania to organizacja, która dba o rozwój czytelnictwa w Polsce. Zadbała też o lekturę dla naszych Czytelników i przysłała nam pakiet książek w języku angielskim i ukraińskim. Książki angielskie mają pomóc naszym Czytelnikom w doskonaleniu języka obcego, ukraińskie są przeznaczone dla uczniów z Ukrainy, by mogli utrzymywać kontakt z literaturą w języku ojczystym.

Wszystkie podarowane książki zostały włączone do zbiorów Biblioteczki Języków Obcych.

 

Pod koniec lutego nasza biblioteka otrzymała przesyłkę od Fundacji Powszechnego Czytania. Podarowano nam książki w języku angielskim i ukraińskim - zabłąkała się też jedna po hiszpańsku. 

Książki w języku angielskim dostarczyła organizacja International Book Project, książki w języku ukraińskim są darem wydawców z Ukrainy. 

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. Czytanie książek jest ważne indywidualnie dla pojedynczego człowieka i zbiorowo dla całych społeczności. Dzięki lekturze zdobywamy umiejętności, które pomogą nam osiągnąć sukces życiowy i wzmocnią kapitał społeczny zbiorowości, w której żyjemy.

Jak napisała Maria Deskur, współfundatorka i obecna prezes Fundacji Powszechnego Czytania „czytanie jest we współczesnym świecie warunkiem koniecznym, byśmy w ogóle potrafili świadomych wyborów dokonywać. Czytanie wyposaża nas w kompetencje, które sprawiają, że rozumiemy wybory, których dokonujemy, że potrafimy szukać opcji, odpowiedzi, analizować otaczającą nas rzeczywistość. Bez czytania książek, jako ćwiczenia analizy i metody weryfikacji informacji, jesteśmy całkowicie bezbronni wobec treści serwowanych nam przez środki masowego przekazu, reklamy etc. […] Prawo do czytania oznacza, że każdy obywatel ma prawo zostać nauczonym czytania ponieważ jest to narzędzie niezbędne do świadomego uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim.

Książek w języku ukraińskim jest tylko dziesięć - ale wśród nich jest powieść Remigiusza Mroza, której po polsku w szkolnym księgozbiorze nie posiadamy. Mamy nadzieję, że i dział ukraiński się z czasem rozrośnie. 

Dziękujemy Fundacji za wzbogacenie szkolnego księgozbioru.

Zapraszamy do lektury!

 

Wyświetleń: 149 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Luty 2023  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Copyright MyCorp © 2023
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz