Piątek, 2024-03-29, 16:10

Główna » 2020 » Listopad » 17 » Książki i biblioteki w internecie
Książki i biblioteki w internecie

Od 9 listopada dostęp do tradycyjnych książek został utrudniony - biblioteki znów zostały zamknięte dla czytelników. Przypominamy, że w internecie są biblioteki cyfrowe i można skorzystać z ich zasobów. W niektórych znajdziemy prawdziwe skarby - cyfrowe kopie najcenniejszych dokumentów światowego dziedzictwa kulturowego, ale także współczesny dorobek naukowy i artystyczny. I wszystko to legalnie i nieodpłatnie. Zapraszamy!

Już w marcu -podczas pierwszego "zamknięcia" - zamieściłam informację, jak dotrzeć do potrzebnych zbiorów w sieci.

Jeżeli szukacie darmowych książek do poczytania, to sięgnijcie do:

• WolneLektury.pl - znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki.
  • Lektury.gov.pl - serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.
  • ChmuraCzytania.pl - zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
  • Polona.pl - największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
  • Europeana.eu - biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie.

Zainteresowani cyfrowymi zbiorami (także z archiwów czy muzeów) krajowymi i zagranicznymi mogą sięgnąć do obszernego wykazu opracowanego przez bibliotekarkę Barbarę Marię Morawiec: lista polska i lista światowa.

Zapraszamy także na fanpage naszej szkolnej biblioteki - tam również znajdziecie przydatne Wam informacje.

Wyświetleń: 387 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Listopad 2020  »