Piątek, 2021-03-05, 11:45
Witaj Gość | RSS

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy

Menu witryny
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 77
Statystyki

Ogółem online: 2
Gości: 1
Użytkowników: 1
MaGa
Główna » 2017 » Listopad » 20 » Konkurs "Tolerancja w literaturze".
18:05
Konkurs "Tolerancja w literaturze".

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji Szkolne Koło UNESCO wraz z biblioteką szkolną ogłosiło konkurs plastyczno-literacki "Tolerancja w literaturze". W poniedziałek 20 listopada 2017 r. o godz.  1050 w bibliotece odbyło się wręczenie nagród autorom najlepszych prac. Jury doceniło 4 plakaty.

 

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu z cytatem literackim dotyczącym tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka czy odmiennych kultur. W ocenie pracy liczyła się trafność literackiego przekazu i jego oprawa plastyczna. Prace należało dostarczyć do biblioteki do 16 listopada - Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - International Day of Tolerance – to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO. Rok 1995 był Międzynarodowym Rokiem Tolerancji i właśnie wtedy 16 listopada państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Napisano w niej: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kulturowej naszego świata, wielości form wyrazu i wymiarów człowieczeństwa. Rozwija się dzięki wiedzy, otwartości, komunikacji oraz wolności myśli, sumienia i religii. Tolerancja to harmonia różnorodności. To nie tylko obowiązek moralny, ale także wymóg polityczny i prawny. Tolerancja - cnota, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Dzień Tolerancji powinien dla każdego stać się okazją do zastanowienia nad własną postawą wobec innych, nie tylko przedstawicieli innych kultur, religii czy regionów świata, ale również tych z naszego szkolnego otoczenia.

Zgodnie z duchem i literą Deklaracji, podstawy tolerancji stanowią:

  • respektowanie cudzych praw i cudzej wolności,
  • uznawanie i akceptacja indywidualnych różnic między ludźmi,
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych,
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię, nieodrzucanie nieznanego,
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu naprawdę.

W regulaminowym terminie do biblioteki dostarczono 9 prac plastycznych, które oceniło jury pod przewodnictwem dyr. Marii Strzyż. Nagrody dla autorów najlepszych prac ufundowała Rada Rodziców.

Laureatkami konkursu zostały:

I miejsce – Natalia Kędzior, kl. 2g1 - C. Sagan: Pale Blue Dot.

II miejsce – Aleksandra Staroń, kl. 3b - H. Lee: Zabić drozda.

III miejsce – Weronika Małkowska, kl. 3g1 - J. Picoult: Jesień cudów.

Wyróżnienie – Angelika Łącka, kl. 3g1 - Voltaire: Traktat o tolerancji.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za włączenie się w obchody Dnia Tolerancji w naszej szkole.

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie koło szkolnej biblioteki.

 

 

Wyświetleń: 445 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Kalendarz
«  Listopad 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Copyright MyCorp © 2021
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz