Piątek, 2024-04-19, 13:21

Główna » 2016 » Grudzień » 19 » Konkurs pięknego czytania - wyniki
Konkurs pięknego czytania - wyniki

W piątek 16 grudnia odbyły się szkolne eliminacje Konkursu pięknego czytania. Wzięło w nich udział 9 uczniów z 6 klas. Zwyciężyła Natalia Ochab z kl. 4a i to ona będzie reprezentować Szkołę w eliminacjach wojewódzkich w Rzeszowie.

Głośne czytanie przynosi wiele korzyści. Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom od 15 lat prowadzi kampanię społeczną uświadamiającą pozytywny wpływ głośnego czytania dzieciom. Jednak  jest ono korzystne nie tylko dla słuchacza – również czytający czerpie z niego wielorakie pożytki. Głośne czytanie trenuje mózg, poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie twarzy, wzmacnia więzi – można wymieniać jeszcze wiele zalet. Krótko mówiąc: wydłuża  życie i podnosi jego komfort.

Mając na uwadze te wielorakie korzyści, biblioteka szkolna od lat organizuje Konkurs pięknego czytania promując czytelnictwo i zachęcając młodzież do tej formy relaksu.

Impreza, która rozpoczęła się o 1135 w sali 6, była dwunastą edycją szkolnego konkursu. Tradycyjnie jury składało się z dwóch bibliotekarek i polonistki prof. Beaty Baszak (przewodnicząca). Do rywalizacji przystąpiło 9 uczniów, głównie pierwszoklasistów. Przesłuchania konkursowe odbywały się w obecności publiczności z kl. 1a.

Uczestnicy samodzielnie wybrali utwory prozatorskie, których fragmenty zaprezentowali podczas swoich wystąpień. Była to głównie literatura młodzieżowa, ale na tej liście znaleźli się też dwaj nobliści. Jednym z nich był Henryk Sienkiewicz. Dwoje lektorów wybrało jego nowelę Janko Muzykant i to tak szczęśliwie, że słuchacze poznali początek i zakończenie losów tytułowego bohatera. Dzięki obecności prozy tego autora nasz konkurs można włączyć do obchodów kończącego się już Roku Henryka Sienkiewicza.

Lektorzy starannie przygotowali się do czytania i z przyjemnością przysłuchiwaliśmy się prezentowanym fragmentom. Ale na koniec – bo to konkurs – musiano wybrać najlepszych. Niestety, jury mogło nagrodzić tylko 3 osoby, a publiczność również wybierała swojego faworyta.

Laureatami XII Konkursu pięknego czytania zostali:

I miejsce: Natalia Ochab z kl. 4a

II miejsce: Rafał Sumień z kl. 1a

III miejsce: Aleksandra Woźniak z kl. 1c

Nagroda Publiczności: Kinga Kowalczyk z kl. 1a

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Zwycięzcom gratulowała i nagrody wręczyła pani dyr. Maria Strzyż.

Natalia Ochab będzie reprezentować w lutym naszą Szkołę w VI Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania w Rzeszowie.

Gratulujemy Laureatom udanego występu

i życzymy dalszych sukcesów!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za wzięcie udziału w naszym konkursie!

Zapraszamy do rywalizacji w przyszłym roku!

Wyświetleń: 908 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Grudzień 2016  »