Czwartek, 2024-04-25, 21:11

Główna » 2017 » Czerwiec » 1 » Jak nie czytam... - rekord pobity!
Jak nie czytam... - rekord pobity!

Próba pobicia zeszłorocznego rekordu masowego czytania udała się! W czwartek 1 czerwca o godz. 10.00 na dębickim Rynku w „czytelniczym flash mobie” zgromadziło się około tysiąca uczniów z 4 szkół ponadgimnazjalnych. Przyniesione przez siebie książki najpierw dyrektorzy czytali głośno, a potem wszyscy zebrani po cichu. W ten sposób po raz drugi włączyliśmy się w ogólnopolską akcję promującą czytanie „Jak nie czytam, jak czytam”.

Według badania prowadzonego przez Bibliotekę Narodową 63% Polaków (po piętnastym roku życia) nie przeczytało w 2016 r. ani jednej książki. Podobnie było w 2015 r. i dlatego miesięcznik „Biblioteka w Szkole” zaproponował akcję „Jak nie czytam, jak czytam” promującą czytanie wśród czytelników szkolnych bibliotek – „skoro starsi nie czytają, w młodych nadzieja”.

W zeszłym roku, 10 czerwca o godz. 10.00 w zorganizowanym przez bibliotekarki „Jagiełły” i „Ekonomika” wydarzeniu wzięło udział ok. 500 uczniów z tych szkół. W całej Polsce w ustanowieniu rekordu masowego czytania w jednym czasie uczestniczyło ponad 430 tysięcy dzieci i młodzieży.

W tym roku do naszej akcji przyłączyli się uczniowie ZSZ nr 1 i ZS nr 4. W czwartek 1 czerwca o godz. 10.00 na Rynku było około tysiąca młodych ludzi z książkami. Bibliotekarki z „Jagiełły” zaprosiły dyrektorów zebranych szkół do głośnego odczytania wybranych fragmentów. Potem wszyscy po cichu czytali swoje książki. I po tej demonstracji sympatii dla książek i czytania uczestnicy zgromadzenia rozeszli się do swoich placówek. Również w tym roku dopisała nam pogoda, więc spacer na Rynek był przyjemnym przerywnikiem w lekcjach.

Naszą próbę pobicia rekordu obserwowała pani dr Anna Wilczyńska, Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy. Dębickie starostwo uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3, dzięki temu w tym roku biblioteki szkolne mają duże środki finansowe na zakup nowości wydawniczych.

Z Zespołu Szkół Ekonomicznych w biciu rekordu uczestniczyło prawie 370 uczniów z 15 klas (w szkole została tylko kl. 2b i 3g1). Pobiliśmy więc zeszłoroczny szkolny wynik, udało się też podwoić liczbę zgromadzonych na Rynku. Rezultat ogólnopolski poznamy pewnie dopiero na wakacjach.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji:

Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom.

Dziękujemy ks. Hubertowi Komoniewskiemu za użyczenie parafialnego sprzętu do nagłośnienia, a Arturowi Fladze z kl. 1r i Rafałowi Sumieniowi z kl. 1a za dostarczenie głośników na Rynek.

Dziękujemy Wiktorii Dragan i Sylwii Kędzior z kl. 3r za obsługę fotograficzną imprezy.

Więcej zdjęć z naszej imprezy znajdziecie na portalu debica.24 oraz na Facebooku na fanpage'u naszej biblioteki. Możecie też obejrzeć relację filmową Debica.tv

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła."

/Wisława Szymborska/

Wyświetleń: 1740 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0