Czwartek, 2024-03-28, 23:01

Główna » 2016 » Czerwiec » 11 » Jak nie czytam, jak czytam... na Rynku
Jak nie czytam, jak czytam... na Rynku

W piątek 10 czerwca około godziny 10-tej dębicki Rynek stał się miejscem spotkania uczniów Ekonomika i Jagiełły. Zebrali się oni na głównym miejskim placu, żeby promować czytanie książek i wziąć udział w ogólnopolskiej akcji ustanowienia rekordu jednoczesnego czytania. Próba wypadła dobrze, a nasze zgromadzenie wywołało zaciekawienie wśród przypadkowych przechodniów.

Miesięcznik "Biblioteka w Szkole" wraz z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich zaapelował, żeby w odpowiedzi na spadek czytelnictwa dorosłych, młodsi pokazali, że oni właśnie czytają. Bibliotekarki z Ekonomika postanowiły się włączyć w tę akcję - zademonstrować na Rynku. Szybko okazało się, że o działaniu - i to wspólnym z nami - myślą też bibliotekarki z I LO, więc czytaliśmy wspólnie.

W naszej akcji wzięli udział prawie wszyscy uczniowie Ekonomika - tylko kl. 2a miała pecha i, zamiast czytać na Rynku, przygotowywała się do egzaminu zawodowego. Na 3. lekcji młodzież pod opieką nauczycieli wyszła ze szkoły i ruszyła na Rynek. Wszyscy zaopatrzyli się w książki i o godz. 10.00 przez 10 minut oddawali się lekturze. Oprócz uczniów Ekonomika na Rynek przyszli czytać także licealiści z Jagiełły (niestety, nie mamy danych, co do liczebności). A dzięki nagłośnieniu akcji w internecie i lokalnych mediach (podziękowania dla "Obserwatora Lokalnego") do akcji włączyli się czytelnicy spoza tych dwóch szkół. Akcję poparli nauczyciele oraz Dyrekcje obu Szkół dając dobry przykład swoim podopiecznym.

Pogoda nam sprzyjała i chwila lektury na dębickim Rynku była przyjemnym przerywnikiem w końcówce roku szkolnego i w walce o lepsze oceny na świadectwie.

Według obliczeń z dzienników poszczególnych klas na Rynku było ok. 300 uczniów z naszej Szkoły.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji

"Jak nie czytam, jak czytam!"

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła."

/Wisława Szymborska/

Wyświetleń: 724 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0