Czwartek, 2024-04-18, 16:54

Główna » 2018 » Czerwiec » 8 » Jak czytaliśmy na Rynku
Jak czytaliśmy na Rynku

W upalne piątkowe przedpołudnie 8 czerwca 2018 r. o godz. 1000 na Rynku zebrali się uczniowie z 5 dębickich szkół ponadgimnazjalnych, żeby wziąć po raz trzeci udział w akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam". Na główny plac naszego miasta przyszło propagować czytelnictwo około 800 młodych czytelników.

„Jak nie czytam, jak czytam” to ogólnopolska akcja masowego czytania. Zespół Szkół Ekonomicznych i I Liceum Ogólnokształcące uczestniczy w niej od początku (2016 r.). W tym roku zorganizowaliśmy ją już po raz trzeci zapraszając inne dębickie szkoły do udziału: Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Zespół Szkół nr 4 oraz Zespół Szkół  nr 2. W zeszłym roku w całej Polsce 459 409 uczniów ustanowiło nowy rekord jednoczesnego czytania, nasz dębicki wkład to prawie 1000 uczniów czytających na Rynku. W tym roku chcieliśmy pobić tamten wynik.

Celem akcji, organizowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, jest zwrócenie uwagi na niski poziom czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15 roku życia) oraz przedstawienie czytającej młodzieży jako szansy na jego podniesienie. Według raportu Biblioteki Narodowej w 2017 r. 62% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Trzeba więc zaszczepić w dzieciach i młodzieży radość czytania dla przyjemności. A ponieważ coraz mniej rodziców czyta w domach, dzieciom coraz trudniej przejąć to zamiłowanie. Dlatego ważna jest rola szkolnej biblioteki jako propagatora czytelnictwa.

„Ekonomik” i „Jagiełło”, zaprosili dębickie szkoły ponadgimnazjalne do włączenia się do tej akcji. Wzięli w niej ponownie udział uczniowie „Mechanika” i „Kopernika”, zadebiutowali przedstawiciele „Kwiatka”. Wszyscy spotkali się 8 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 na dębickim Rynku. Około 800 uczniów przyszło ze swoimi książkami, żeby przez 10-minutowe ciche czytanie ustanowić nowy rekord. Natomiast dyrektorzy szkół i wyznaczeni uczniowie (nas reprezentował Rafał Sumień z kl. 2a) towarzyszyli im głośno czytając fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Wśród lektorów władze samorządowe godnie reprezentowała pani Katarzyna Rokosz, dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy.

Ubiegłorocznego dębickiego rekordu nie udało się jednak pobić - 1 czerwca 2017 r. czytało prawie 1000 osób. Mimo to wierzymy, że nasza akcja upowszechni modę na czytanie i pokaże nieczytającym koleżankom i kolegom, że jest to przyjemność uprawiana przez ich rówieśników. Czytanie to zjawisko społeczne - dobry przykład idzie z bezpośredniego otoczenia. Im więcej znajomych nam ludzi czyta, tym większa szansa, że i my staniemy się konsumentami literatury.

Z Zespołu Szkół Ekonomicznych w biciu rekordu uczestniczyło 300 uczniów z 15 klas (w szkole zostały tylko klasy: 2g2, 3b i 3r). Nie pobiliśmy więc zeszłorocznego szkolnego wyniku (w 2017 r. w akcji uczestniczyło 370 osób), ale może uda się nam w przyszłym roku!

Rezultat ogólnopolski poznamy zapewne dopiero na koniec wakacji.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji:

Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom.

Dziękujemy Władzom Miejskim za użyczenie nagłośnienia na Rynku.

Dziękujemy Natalii Wróblewskiej z kl. 1r i Adriannie Bąk z kl. 3r za obsługę fotograficzną imprezy.

Więcej zdjęć z naszej imprezy znajdziecie na Facebooku na fanpage'u naszej biblioteki.

Wyświetleń: 692 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Czerwiec 2018  »