Sobota, 2024-04-20, 03:31

Główna » 2023 » Marzec » 23 » Dzień Autorów Europejskich
Dzień Autorów Europejskich

27 marca będziemy obchodzić po raz pierwszy Day of European Authors czyli Dzień Autorów Europejskich. To nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest promowanie czytelnictwa w szczególności wśród młodzieży.

27 marca 2023 r. szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE są zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos z okazji Dnia Autorów Europejskich.

Inicjatywa ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Książki i czytanie mogą pomóc  młodym czytelnikom w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi. Dzień jest także okazją do podkreślenia wagi wszystkich programów i inicjatyw realizowanych w poszczególnych krajach UE na rzecz promocji czytelnictwa.

W następnych latach święto to będzie przypadało na ostatni poniedziałek marca.

W tym roku szkoły średnie w całej UE zostały zaproszone  do organizowania sesji czytania na głos z europejskimi autorami - bądź do czytania przez nauczycieli książek pisarzy z naszego kontynentu.

Inną akcją związaną z tym wydarzeniem jest dzielenie się zdjęciem swojej ulubionej europejskiej książki w mediach społecznościowych z wykorzystaniem okolicznościowej ramki. W ten sposób polecamy autorów i książki tym, którzy chcieliby sięgnąć po interesujące i sprawdzone przez innych tytuły.

Aby wziąć udział w akcji trzeba wykonać następujące kroki:

• zrobić zdjęcie swojej ulubionej książki
  • pobrać ramkę tutaj
  • otworzyć wybraną aplikację do edycji zdjęć, przyciąć zdjęcie, aby było kwadratowe i umieścić ramkę na górze – zrobione!
  • podzielić się tym w mediach społecznościowych z hashtagiem #ReadWithEurope!

I gotowe!

Zapraszamy do włączenia się w obchody

Dnia Autorów Europejskich!

Wyświetleń: 218 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0