Co czytać, gdy biblioteki zamknięte, a my musimy siedzieć w domu? Jest na to rada - szukamy w Internecie! Bo przecież "w Internecie jest wszystko"...
Epidemia koronawirusa zamknęła nas w domach. Placówki kultury - w tym biblioteki i muzea - zostały zamknięte. Osoby, które mają bogate domowe biblioteki, mogą z nich korzystać i zapełniać wolne chwile odosobnienia czytaniem czy przeglądaniem albumów z dziełami sztuki.
Ale co mają robić ci pożeracze książek, którzy już wyczytali domowy księgozbiór i nie lubią wracać do przeczytanych książek?
Albo ci, którzy nie przepadają za czytaniem, ale chcieliby wykorzystać wolny czas na rozwijanie swoich zainteresowań?
Mogą skorzystać z zasobów internetowych - książkowych i nie tylko!
Na fanpage'u naszej szkolnej biblioteki podałam adresy stron, które podpowiedzą Wam, gdzie szukać darmowych książek do czytania. Linki do najpopularniejszych znajdziecie tutaj
Możecie też skorzystać z bibliotek cyfrowych - znajdziecie tam nie tylko książki i czasopisma, ale i inne zbiory (np. grafikę). Biblioteki te gromadzą w swych zbiorach dokumenty w oryginalnej postaci cyfrowej oraz dokumenty zdigitalizowane (tradycyjne wydawnictwa przetworzone do postaci cyfrowej). Korzystanie z tych zbiorów jest darmowe. Misją bowiem biblioteki cyfrowej jest zapewnienie użytkownikom dostępu do dziedzictwa kulturowego w postaci zbiorów cyfrowych oraz zachowanie ich dla potomnych.
Jako pierwszą polecamy Wam bibliotekę POLONA – to najważniejsza polska biblioteka cyfrowa. Udostępnia zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
Jako mieszkańcy Podkarpacia znajdziemy ciekawe dokumenty w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej [TUTAJ] - może nawet coś o swojej miejscowości, a nawet dziadkach.
Polecamy listę bibliotek polskich TUTAJ
Można też przeszukać biblioteki zagraniczne TUTAJ
|