Czwartek, 2024-04-25, 21:15

Główna » 2019 » Czerwiec » 8 » Czytamy - po raz czwarty!
Czytamy - po raz czwarty!

To chyba zimny i mokry maj oraz brak pobicia rekordu w zeszłym roku sprawił, że na dębickim Rynku 7 czerwca nie zebrali się uczestnicy akcji masowego czytania. Jej dotychczasowe organizatorki z Ekonomika i Jagiełły postanowiły przeprowadzić ją tym razem indywidualnie na terenie swoich placówek. Ale czerwiec zaczął się gorąco,  więc w upalne piątkowe przedpołudnie zebraliśmy się na boisku Szkoły Podstawowej nr 2, żeby razem z młodszymi koleżankami i kolegami włączyć się w ogólnopolską akcję bicia rekordu jednoczesnego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".

„Jak nie czytam, jak czytam” to ogólnopolska akcja masowego czytania organizowana od 2016 r. przez miesięcznik Biblioteka w Szkole. Zespół Szkół Ekonomicznych i I Liceum Ogólnokształcące uczestniczyli w niej od początku. W latach 2016-2018 bibliotekarki organizowały spotkania czytających uczniów na dębickim Rynku - najpierw dla naszych dwóch szkół, potem zapraszając inne szkoły ponadgimnazjalne do udziału (Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Zespół Szkół nr 4 oraz Zespół Szkół  nr 2). Rekordowy był rok 2017. W całej Polsce 459 409 uczniów ustanowiło nowy rekord jednoczesnego czytania, nasz dębicki wkład to prawie 1000 uczniów czytających na Rynku, w tym 370 z Ekonomika.

W tym roku impreza była skromniejsza. Pod opieką nauczycieli młodzież naszej szkoły wspólnie z uczniami Dwójki o godz. 10:00 zgromadziła się na boisku pomiędzy szkolnymi budynkami. Na sygnał prowadzącego zebrani przez 10 minut po cichu czytali przyniesione przez siebie książki.

I chociaż na trzeciej lekcji na boisko wyszli prawie wszyscy nasi uczniowie to nie ustanowiliśmy nowego szkolnego rekordu.  Czytający z 16 klas (w poprzednim roku było ich 15) to zaledwie 250 osób. Tegoroczna liczba czytelników była najmniejszą grupą w czteroletniej historii naszej imprezy! Znaczna absencja uczniów na lekcjach w tym dniu przekreśliła szansę na pobicie rekordu.

Rezultat ogólnopolski poznamy dopiero na koniec wakacji. Nie mamy też na razie danych o liczbie uczniów Dwójki. Mamy nadzieję, że udział innych dębickich placówek oraz z miejscowości w całym kraju przyniesie nowy ogólnopolski rekord.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji:

Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 za użyczenie nagłośnienia i boiska.

Dziękujemy Tomkowi Sysło z kl. 3a za prowadzenie spotkania

oraz

Aleksandrze Kowalskiej i Wiktorii Trybie z kl. 3r za obsługę fotograficzną imprezy.

Więcej zdjęć z naszej imprezy znajdziecie na Facebooku na fanpage'u naszej biblioteki.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

/Wisława Szymborska/

Wyświetleń: 579 | Dodał: MaGa | Rating: 5.0/1