Czwartek, 2024-04-25, 18:23

Główna » 2022 » Kwiecień » 21 » "Bestsellery Nastolatków 2022" - wyniki
"Bestsellery Nastolatków 2022" - wyniki

Co czytają nasi czytelnicy i co im się podoba? Może wskazówką będą wyniki naszego plebiscytu. W tym roku głosowanie odbywało się po raz siedemnasty i - tradycyjnie - skrzynka na Wasze typy znajdowała się w bibliotece. Głosy zbierałyśmy w marcu i kwietniu, a wyniki ogłaszamy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym roku na naszej liście prezentujemy tylko 13 ulubionych książek.

W tegorocznym plebiscycie wzięło udział prawie 100 czytelników, którzy podali aż 63 tytuły ulubionych książek. Zwycięska trylogia zdobyła aż 10% głosów, pozostałe książki na naszej liście to te, które otrzymały przynajmniej 2 głosy. Ze zgłoszonych książek 23 tytuły posiadamy w szkolnym księgozbiorze, ale tylko 3 z nich znalazły się w poniższym wykazie (to te "na zielono"). W tym roku mało było lektur wśród Waszych typów, tylko po jednym głosie na "Dżumę" Alberta Camusa i "Zbrodnię i karę" Fiodora Dostojewskiego. Natomiast w rankingu znalazły się "Kamienie na szaniec" - lektura czytana w gimnazjum i szkole podstawowej.

Cieszymy się, że czytacie tak różnorodne książki i żałujemy, że nie zawsze w szkolnym księgozbiorze znajdujecie tytuły, które chcecie wypożyczyć.

Wyniki plebiscytu

na najpopularniejszą książkę

wśród uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych

„Bestsellery Nastolatków 2022”

1. Katarzyna Barlińska / P.S. Herytiera "Pizgacz" : Start a Fire [trylogia Hell]

2. Stephen King : To

3. Anna Todd : After

Rick Riordan : Percy Jackson i bogowie olimpijscy [cykl]

5. Scott Cawthon : Five Nights at Freddy's

Aleksander Kamiński : Kamienie na szaniec

Natalia Klewicz : Czy to sen?

Rachel Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Iaconis : Trzy kroki od siebie

Jakub Łotecki / Jakub Czarodziej : Magia zmiany

Madeline Miller : Pieśń o Achillesie

Benjamin Alire Saenz : Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata

Regina Brett : Bóg nigdy nie mruga

Agatha Christie : Morderstwo w Orient Expressie

Nasz szkolny plebiscyt organizujemy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym roku święto obchodzimy po raz dwudziesty ósmy. To niezwykłe święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, bibliotek, księgarń, Czytelników, a przede wszystkim czytelnictwa!

W obliczu zatrważających wydarzeń ze świata potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa, chwilowego oderwania myśli od złych wiadomości, wytchnienia, wobec tego książka jest idealnym lekarstwem na ten trudny czas - przynosi ukojenie, a dzięki bohaterom nigdy nie jesteśmy sami.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zainicjowany został w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich, ale swoją genezą sięga do Katalonii i 1930 roku. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Zwyczaj ten i święto rozpowszechniło się w całej Hiszpanii, zwłaszcza że data obchodów – 23 kwietnia – związana jest także z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

Z inicjatywy UNESCO, co roku, wybierana jest także Światowa Stolica Książki - miasto, które przygotowało najlepszy program promujący książki i czytelnictwo. Od 23 kwietnia 2022 roku będzie nią Guadalajara w Meksyku. Guadalajara wybrana została Światową Stolicą Książki ze względu na wdrażany tam kompleksowy plan działań związanych z książką jako narzędziem kreowania pozytywnych zmian społecznych, zwalczania przemocy i budowania kultury pokoju.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom

za wzięcie udziału w Plebiscycie!

Zapraszamy do skorzystania z koleżeńskich rekomendacji!

Wyświetleń: 260 | Dodał: MaGa | Rating: 0.0/0
«  Kwiecień 2022  »